Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Useri/membri neseriosi

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Originally posted by marele_alb View Post
    iar Domnului Geo ii doresc ca de cei 7 milioane luati de la mine sa cumpere medicamente la copiii lui iubiti.

    Sa aveti un wekend deosebit!
    Claudiu
    Vezi ca ce doresti unora s-ar putea sa ti se intoarca inzecit. Atentie la limbaj.

    Am primit urmatorul mesaj de la m1h41 (sper sa nu se supere ca-l public aici; dar mi se pare concludent pentru "speta" asta). Personal nu vad nici o teapa; 400 de lei costa o bicicleta chinezeasca din Dragonul Rosu.


    "Am o mare problema cu userul marele_alb.
    Mi-a invadat toate topicurile cu o problema inexistenta.
    Eu sunt proprietarul contului m1h41 iar Geo de care tot vorbeste este unchiul meu.
    Sa va povestesc pe scurt:
    A sunat la nr de telefon ,a cerut un motor de 2000 benzina pentru w202 , unchiul meu a venit pana la mare cu motorul , s-a produs o neintelege deoarece motorul era de 1800 nu de 2000.Pana la urma user marele alb a luat motorul la pretul de 400 de ron + banii pe carburant.
    Dupa care el suna ca vrea banii inapoi ca motorul nu se potriveste pe masina lui... in conditile in care eu stiu sigur ca motorul de 2000 si de 1800 sunt compatibile ca si piese.Mai nou spune ca motorul este terminat in conditile in care el a fost dat jos de pe o masina care functiona foarte bine.
    Multumesc! "
    Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
    http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
    http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

    Comment


    • #62
      Macar cineva intelege ca nu am ce cauta in rubrica "tepari"....
      Va multumesc!

      Comment


      • #63
        Pentru ca nu avem "stenograma" convorbirii telefonice , numai partile implicate in eveniment stiu ce anume au convenit in momentul tranzactiei .

        Deoarce incidentul a devenit public , imi permit o parere :

        - atat cumparatorul cat si vanzatorul au gresit .
        - despre cumparator m-am exprimat in postul #52 .
        - in ceea ce priveste pe vanzator , este ciudata neintelegerea produsa , daca s-a cerut telefonic un motor de 2000 si s-a livrat unul de 1800 ; transportat si la C-ta . Parerea mea este ca s-a profitat de faptul ca omul era departe de casa , disperat , cu motorul masinii varza . Probabil de aia a si acceptat pana la urma sa-l cumpere pe cel de 1800cmc , riscand cheltuieli suplimentare la RAR .

        - orice vanzator de piese sh serios , acorda cel putin o saptamana garantie pentru un motor vandut , timp in care cumparatorul trebuie sa faca montajul pe masina + verificarile minime obligatorii .

        Fiind departe de casa , Claudiu a riscat , a mers pe incredere si s-a intepat .

        Ps : despre faptul ca motorul "mergea foarte bine" dar era plin de ulei , no coment ! .

        Pss : copii nu au ce cauta in disputele adultilor si nici oamenii mari in joaca copiilor .

        Comment


        • #64
          Originally posted by nstoe View Post
          Pentru ca nu avem "stenograma" convorbirii telefonice , numai partile implicate in eveniment stiu ce anume au convenit in momentul tranzactiei .

          Deoarce incidentul a devenit public , imi permit o parere :

          - atat cumparatorul cat si vanzatorul au gresit .
          - despre cumparator m-am exprimat in postul #52 .
          - in ceea ce priveste pe vanzator , este ciudata neintelegerea produsa , daca s-a cerut telefonic un motor de 2000 si s-a livrat unul de 1800 ; transportat si la C-ta . Parerea mea este ca s-a profitat de faptul ca omul era departe de casa , disperat , cu motorul masinii varza . Probabil de aia a si acceptat pana la urma sa-l cumpere pe cel de 1800cmc , riscand cheltuieli suplimentare la RAR .

          - orice vanzator de piese sh serios , acorda cel putin o saptamana garantie pentru un motor vandut , timp in care cumparatorul trebuie sa faca montajul pe masina + verificarile minime obligatorii .

          Fiind departe de casa , Claudiu a riscat , a mers pe incredere si s-a intepat .

          Ps : despre faptul ca motorul "mergea foarte bine" dar era plin de ulei , no coment ! .

          Pss : copii nu au ce cauta in disputele adultilor si nici oamenii mari in joaca copiilor .
          Draga domnule adult!
          A cumparat un motor la pretul de 400 de ron, care functioneaza.Ce alte pretentii mai are? Nu inteleg care e problema ta? Oare e cineva de vina ca el a cumparat motorul? L-a vazut a platit pe el 400 de ron si putea sa il puna pe masina sa se duca in toata lumea din partea mea,
          sau putea sa se duca la reprezentata Mercedes de la CTA si rezolva acolo cazul cu motor bun fara ulei pe el si cu garantie cum spui tu....
          Deja exagerati.. sunt niste masini moarte de 20 de ani care vor sa ajunga la REMAT iar voi nu le lasati.
          PS: "copiii nu au ce cauta in disputele adultilor" chiar m-a lasat rece si mi-a facut o impresie despre tine ca si persoana...
          Last edited by m1h41; 08-12-2013, 13:40 PM.

          Comment


          • #65
            Faza asta se aseamana cu situatia mea, cand am cumparat buburuza. Anunt de A140...
            Dupa ce am cumparat-o am vazut ca e A160.

            Mare problema n-a fost ca am fost multumit de masina, doar consumul putin mai mare. Greseala este la amandoi: vanzator si cumparator. Cumparatorul naiv ca n-a facut acte, vanzatorul ca a zis ceva si a vandut altceva, in alta stare.

            Cum ar fi? Eu raman fara paine, n-am ce manca cer paine, unu zice ca vinde faina, de fapt e malai si dupa ce desfac sacu' vad ca-i si mucegait...

            Nu e prea frumos ce-a facut, dar nici nu i l-a bagat pe gat. Vina e impartita, cel putin asa mi se pare.
            proud owner of "Jeanette" - A160 W168, Elegance, 102 hp, anul 2000

            Comment


            • #66
              Originally posted by m1h41 View Post
              Draga domnule adult!
              A cumparat un motor la pretul de 400 de ron, care functioneaza.Ce alte pretentii mai are? Nu inteleg care e problema ta? Oare e cineva de vina ca el a cumparat motorul? L-a vazut a platit pe el 400 de ron si putea sa il puna pe masina sa se duca in toata lumea din partea mea,
              sau putea sa se duca la reprezentata Mercedes de la CTA si rezolva acolo cazul cu motor bun fara ulei pe el si cu garantie cum spui tu....
              Deja exagerati.. sunt niste masini moarte de 20 de ani care vor sa ajunga la REMAT iar voi nu le lasati.
              PS: "copiii nu au ce cauta in disputele adultilor" chiar m-a lasat rece si mi-a facut o impresie despre tine ca si persoana...
              Eu nu inteleg o chestie : i-ai luat banii cu forta din buzunar ?

              sigpic

              "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

              Comment


              • #67
                Draga tinere , m 1 h41 ! .

                In postul #57 s-a facut referire la "medicamente pentru copii lui iubiti , de banii primiti pe motor" .

                De aceea am scris ca nu ar trebui amestecati copii in disputele oamenilor mari .
                Citeste atent tot ce se scrie , ca sa nu ramai rece tot anul .

                Comment


                • #68
                  Originally posted by m1h41 View Post
                  Deja exagerati.. sunt niste masini moarte de 20 de ani care vor sa ajunga la REMAT iar voi nu le lasati....

                  S-a ras aici. Daca-l duceai la aluminiu cred ca luai o suma apropiata de 400 ron si nu te mai confruntai cu tot felul de boschetari parliti. Momentan topicul se inchide pana la calmarea spiritelor. Cine mai spameaza alte topicuri cu mizeria asta ia ban 6 luni. Multumesc !
                  Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                  http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                  http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                  Comment


                  • #69
                    Salutare. Poate o sa imi pun ceva lume in cap insa eu spun intamplarea mea si pot argumenta in caz de nevoie, tot ce afirm.
                    Am comandat ceva piese de la colegu Sile1, insa acesta s-a dovedit a fi neserios.
                    Dupa cam doua luni de la comanda piesei, in rarele momente cand al nostru coleg raspunde la telefon, primesc doar promisiuni ca ''maine le trimit mort, copt''.... Nu am incercat sa negociez pretul, din contra, pe parcurs am zis sa mai iau cate ceva, chiar daca nu am absoluta nevoie, ca sa nu deranjez omul degeaba. Si astfel de la acel senzor pentru care a cerut 100 lei s-a ajuns la suma de 300 (incluzand un turometru si cateva conducte de alimentare de la pompa la injectoare), insa degeaba. Am cerut adresa sa trimit curierul acasa, pe cheltuiala mea, ca sa nu deranjez, poate omul este foarte ocupat, insa nimic. Saptamana trecuta vorbisem cu colegul TDR_2014 cum ca ar fi posibilitatea ca acesta sa mearga in Bucuresti pentru ceva treburi si sa imi ia el piesele insa drumul lui s-a anulat si treaba a cazut (nu ca as fi sigur ca Sile1 ar fi dus pana la capat treaba...)
                    Am ajuns la concluzia ca omul este neserios. Nu recomand nimanui sa ajunga sa stea cu masina desfacuta depinzand de al nostru coleg, intrucat acesta nu isi respecta cuvantul. Mai mult, mie mi se pare ca e si cam ciudat. Adica imi spune ca are piesa, imi trimite poze si dupa aia nu mai raspunde si nu mai da nici un semn. Si nu vorbesc de 2-3 zile ci de cam doua luni de asteptare. Eu unu, ii doresc sanatate, cu tot cu piesele lui.
                    Cu cat cunosc mai multi oameni, cu atat imi iubesc mai mult cainele.

                    Comment


                    • #70
                      Cu acelasi coleg am avut si eu traba candva. Am luat un compresor AC, garantandu-mi ca este bun. Cand a fost vorba de returnare din motive de nefunctionalitate (nu facea presiune) a argumentat ca nu am stiut eu sal montez si ca lam stricat. Aia a fost prima si ultima oara cand am luat piesa de la el.
                      Revizii si reparatii instalatii climatizare auto si casnice.
                      Reparatii frigidere, congelatoare, lazi si vitrine frigorifine.
                      Onorez comenzi si in Bucuresti
                      Tel. 0736375626 Marian

                      Comment


                      • #71
                        Încălziți un post de doi ani jumate...
                        Nu vă contrazic pe niciunul dintre voi, doar atât că și eu am luat de la Sile1 piese, nu una, ci pentru 3 mașini diferite și într-un interval de timp care se întinde pe mai mulți ani... Niciodată nu am avut niciun fel de probleme, nici de termen de livrare, nici de piese necorespunzătoare, nici de ambalaj... Doar 2 exemple:
                        - am luat un stop suplimentar de pe un W124, și nu știa cum să-l demonteze... după ce i-am trimis pe mail tutoriale și i-am atras atenția că piesa e foarte casantă din cauza expunerii la soare, ghici ce a făcut? ... a tăiat toată polița de sub lunetă, cu stop cu tot și mi l-a trimis așa, să nu-l rupă cumva...
                        - odată, pe lângă piese mai mari, am luat și ceva mărunțișuri din plastic (butoane, capace de acoperire găuri, prostii pe care alții le aruncă din start la gunoi), pe care mi le-a adunat într-o cutiuță de plastic căptușită cu vată, iar cutia era prinsă cu scotch de o piesă mai mare...

                        Lord W126 500SE -> 2.5D
                        Lady W123 230C -> 240D
                        W124 -> 200D
                        W208 CLK200 -> 2.0

                        W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
                        Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
                        Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

                        Comment


                        • #72
                          Originally posted by Levi View Post
                          Încălziți
                          De ce vorbești la plural?
                          Cu cat cunosc mai multi oameni, cu atat imi iubesc mai mult cainele.

                          Comment


                          • #73
                            Nu am vorbit la plural... am vorbit cu ”Dumneavoastră”! Nu sunt la pertu cu colegul nora-marian...
                            Lord W126 500SE -> 2.5D
                            Lady W123 230C -> 240D
                            W124 -> 200D
                            W208 CLK200 -> 2.0

                            W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
                            Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
                            Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

                            Comment


                            • #74
                              Originally posted by Levi View Post
                              Încălziți un post de doi ani jumate...
                              Nu vă contrazic pe niciunul dintre voi....
                              Scuze, am înțeles eu greșit.
                              Cu cat cunosc mai multi oameni, cu atat imi iubesc mai mult cainele.

                              Comment


                              • #75
                                ... și formularea mea lasă loc de ambiguitate...

                                Hai noroc și la mai mare!
                                Lord W126 500SE -> 2.5D
                                Lady W123 230C -> 240D
                                W124 -> 200D
                                W208 CLK200 -> 2.0

                                W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
                                Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
                                Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF