Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce consum are Mercedes-ul vostru?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by ionutz_ng View Post
    Consuma cam 14-15% in medie in oras pt stilul meu de mers destul de sportiv.Ce e asa de mult la o masina care fuge de rupe,nu ii aud motorul nici la 180 la ora,pt ca este extrem de silentios,nu am vibratii la stop cum au dieselurile(inclusiv al tau).Iar cand il calc si urca la 6-7000 ture e o placere sa-l auzi cum face si cum te baga in scaun.Sa vezi senzatie cand ai 120 la ora,esti in ultima treapta de viteza,si o calci,se activeaza kick-downul ,urca la 6000 de ture si in 2 timpi si 3 miscari ai depasit orice vrei.Daca ar fi sa aleg inca de 10 ori dinnou as alege benzinarul asta mare fara sa ma gandesc,prefer sa dau 100 ron in plus pe luna pe benzina si sa ma bucur de toate avantajele acestui motor superb.
    Ce legatura are consumul in oras cu faptul ca nu auzi motorul nici la 180km/h?
    Doar nu mergi prin oras cu 180km/h...

    In plus, daca te plangeai de zgomotul la vant de la 130km/h la ochios...e si normal sa nu mai auzi motorul la 180km/h...e acoperit de zgomotul aerului la rulare...

    Cam de cat bagi benzina pe luna? Daca doar de 100lei pui in plus benzina...?
    Intreb si eu ca sunt curios...

    Legat de computerul de bord si consum...resetarea acestuia periodica e un fel de a-ti fura singur caciula...Lasa-l setat vreo 1000km si atunci iti vei face o idee cat consuma masina ta...chiar si in regim mixt.

    Comment


    • #32
      Originally posted by Diesel View Post
      Ce legatura are consumul in oras cu faptul ca nu auzi motorul nici la 180km/h?
      Aceeasi legatura care exista intre orice obiect de calitate care iti ofera satisfactie si confort crescut si faptul ca acel obiect costa mai mult.Legatura care exista intre faptul ca platesti mult sa stai la hotel de 5 stele si confortul si satisfactia de a te caza in acel hotel,legatura dintre a plati un bilet mai scump la tribuna oficiala si satisfactia de a privi meciul din cea mai buna pozitia,etc.
      Ciudat ce e asa de greu de inteles de ce sunt eu dispus sa platesc mai multi bani pe combustibil pt a ma bucura de avantajele unui motor in V6(printre care si faptul ca este silentios si datorita cuplului mare nu este f turat la viteze mari).

      Originally posted by Diesel View Post

      Cam de cat bagi benzina pe luna? Daca doar de 100lei pui in plus benzina...?
      Intreb si eu ca sunt curios...
      Hai sa-ti explic de ce sunt eu multumit de masina mea care consuma mult si de ce nu mi-as mai lua diesel dinnou nici daca ar merge cu aer.Asta pt ca vreau sa ma simt bine si sa fiu vesel si bine dispus.Oamenii care atunci cand cumpara o masina se intereseaza doar ca aceasta sa consume putin sunt in general tristi...
      sunt tristi...nu pot scapa de povara vietii,de probleme,mica afacere merge prost... neveasta turuie in permanenta in dreapta, copii sunt galagiosi si se bat cu mancare pe bancheta din spate ,cainele a urinat in portbagaj,luneta e plina de bale,lateralele spate pline de mancare si maini murdare...
      Se opreste la stop...in dreapta impreza STi...se face verde....in 5 secunde Impreza dispare in fata facandu-si loc printre alte masini....soferul nostru aproape ca lacrimeaza discret ..."Ce tampit am fost trebuia sa iau macar motorul 2l pe benzina,dar m-am luat dupa tampita asta cu dizelu ei,si mai e si 1.7....ca are Fane de la parter si consuma putin"
      Iese din Bucuresti,cu degetu tremurand reseteaza OBC-ul ,dupa 30 de sec vede consum 5.3%...deja se simte mai bine,se pune o bariera ,incearca sa uite de Impreza de la semafor...si isi continua incet drumul spre tara ,la socrii...
      Se pregateste moral pt combaterea permanenta cu tata socru care tocmai si-a luat logan,si mai mult a capatat prestigiu,nivel social in fata vecinilor cu dacii din 90.
      Last edited by doktor4carz; 06-10-2008, 03:55 AM.
      MÃREAȚA COBRA

      Comment


      • #33
        Ba nene...tu ai descris cu lux de amanunte aici niste lucruri....ma bagi la banuieli
        Orice om normal...nu se ia dupa nevasta in privinta unei masini
        Eu daca vreau sa`mi iau o masina...mi`o iau.Poa sa fie si Hummer in privinta consumului.
        Ex: Am vazut acum ceva timp un 430 BENZINA....mi`a placut...am stat..am analizat..am intrebat si eu in stanga-dreapta de consum..(nu ca mi`ar pasa foarte mult....dar ca idee) si m`am potolit.
        Ideea e urmatoarea:Orice om isi ia o masina conform nevoilor sale.Eu cum merg 100km minim pe zi...nu`mi convine sa`mi iau o masina care consuma 30%...pt ca as fi tampit...ca oricum merg ca toata lumea,din contra...cu panarama asta de c..pot sa ma bag ca un tampit pe toate stradutele,fara sa`mi fac griji ca daca o plesnesc o sa ma coste o avere...cu 3-4 mii imi aduc una cap-coada de afara.
        Ideea de baza: prefer o masina OK...decat una de lux....si sa stiu ca am diferenta de bani in buzunar...In cazul in care intervine ceva...sa am de unde!!!!
        1995 Mercedes C200 w202 - IL 26WGD
        2001 Bmw e46 coupe - IL 25WGD
        Si o panarama de scuter

        Comment


        • #34
          Nu prea e relevant ce spui tu,posesor de benzinar nervos si papacios,adevarat nu in aceeasi masura ca al meu,dar oricum,se asemana mult mai mult cu ce am eu decat cu 220 cdi.
          Eu merg f putin,in general cu masina,merg in medie cam 1000 km pe luna.Si in putinul ala cat merg vreau sa ma simt bine.
          Daca tot tii morala de cat de important e sa ai masina de compromis care sa aiba avantajul ca este economica,de ce nu dai tu insuti exemplu si iti iei motor mic diesel?
          MÃREAȚA COBRA

          Comment


          • #35
            Iara frecangeala...

            Comment


            • #36
              Ioane...nu poti sa`mi zici cum sa`mi iau diesel in conditiile in care ai zis ca masina mea si a lu popeye te`au impresionat...Nu o sa continuii discutia din respect pt omu care a postat deasupra mea...
              Daca intelegi ce am zis bine...daca nu...nu!
              Eu ti`am zis ca daca iti iei diesel te bat cu mana mea...de la asta pana a avea un matiz peste mine e distanta mare...deci ciocu` mic si joc de glezne(cum zice mafia)....am fost un coleg forumist ok...fi si tu si nu`mi zice mie sa`mi iau diesel..poate am..poate nu....dar de la asta pana la ce ai zis tu e o distanta mare....
              1995 Mercedes C200 w202 - IL 26WGD
              2001 Bmw e46 coupe - IL 25WGD
              Si o panarama de scuter

              Comment


              • #37
                Originally posted by doktor4carz View Post
                Iara frecangeala...
                MARE..........
                Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                Comment


                • #38
                  Originally posted by mezzo View Post
                  Ioane...nu poti sa`mi zici cum sa`mi iau diesel in conditiile in care ai zis ca masina mea si a lu popeye te`au impresionat...
                  Dar nu ti-am zis sa iti iei diesel in conditiile astea,ca doar nu iti cumperi tu masina in functie de ce imi place mie,ci de ce iti place tie.
                  Iar tu ca un posesor de benzinar care consuma evident mai mult decat un diesel vii aici si tii lectii de ce important este sa renunti la luxul de a conduce benzina pt a avea un consum mic de diesel.Te asemenzi cu medicii care isi sfatuiesc pacientii sa nu fumeze pt ca e f grav si ei "halesc" cate 2 pachete pe zi...zi-mi tu cum se numeste asta dupa dictionar.Obiectivism sau ipocrizie?
                  MÃREAȚA COBRA

                  Comment


                  • #39
                    Ce am zis eu si ce ai inteles tu.In fine...o las balta ca iese un circ si chiar nu am chef
                    Eu nu vreau diesel..si nu o sa`mi iau diesel
                    1995 Mercedes C200 w202 - IL 26WGD
                    2001 Bmw e46 coupe - IL 25WGD
                    Si o panarama de scuter

                    Comment


                    • #40
                      Sa fii sanatos, bine ca-ti merge masina si esti multumit de ea si cred ca este cazul sa ne cam oprim cu comparatiile stupide sau cu ceea ce se numeste frecangeala. Daca iti convine consumul iarasi e problema ta si nu a noastra iar din cate mai vad eu cel mai important lucru pt tine e ca o masina sa nu tremure la stop cum fac dieselurile sau femeile cand au orgasm. Iar daca nu te intereseaza consumul benzinarului tau nu inteleg pt ce ai mai deschis acest thread???
                      Last edited by florineasca; 06-10-2008, 16:34 PM.

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by ionutz_ng View Post
                        Te asemenzi cu medicii care isi sfatuiesc pacientii sa nu fumeze pt ca e f grav si ei "halesc" cate 2 pachete pe zi...zi-mi tu cum se numeste asta dupa dictionar.Obiectivism sau ipocrizie?
                        Subiectivism.

                        Comment


                        • #42
                          Bun.. v-ati contrazis destul. Am inteles ca unii tin mai mult la buzunarul lor, altii mai putin. E doar o chestiune de prioritati.
                          Nu cred ca merita sa continuati discutia pe tonul asta.

                          Comment


                          • #43
                            Nu cred ca sunt ipocrit
                            Eu nu am asemanat benzina cu luxul.Pur si simplu am zis ca in conditiile in care merg in Bucuresti minim 100km/zi nu`mi convine sa bag 30 de litrii pt chestia asta..ci doar 15....si la fel de bine ma simt in panarama mea de C...cum m`as simti si intr`un S...sau ceva de genul.Cei care ma cunosc stiu cum gandesc...
                            In alta ordine de idei: Daca ai un 280..nu te face cu nimic superior fata de persoanele de pe acest forum...Scuze daca am inteles gresit,dar asta lasi impresia in ultimele postari...
                            Si ca sa termin al meu consuma 14-15(mai nou)......(ca tot intrebai de consum)....
                            1995 Mercedes C200 w202 - IL 26WGD
                            2001 Bmw e46 coupe - IL 25WGD
                            Si o panarama de scuter

                            Comment


                            • #44
                              Am impresia ca cineva este foarte arogant p-aici. O fi de la caldura ...
                              Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                              http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                              http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                              Comment


                              • #45
                                Ce consum are Mercedes-ul vostru?

                                Eu detin un MB w115 cu motor de cobra,4 cilindri in linie,2000 cm3 diesel care consuma 7.5-8litri de motorina afara si vreo 10-11 in oras.
                                Last edited by mibotto; 12-03-2008, 19:22 PM.
                                Mercedes w115 200D 1975 ''Amaratu''

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF