Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ne-am vizitat unii pe alţii ...

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Multumesc frumos (cu intarziere) lui Levi si Fery pt.gazduire , cuvintele frumoase si timpul petrecut impreuna care a fost din pacate destul de limitat!
    Attached Files

    Comment


    • #62
      Originally posted by SHPAN View Post
      Multumesc frumos (cu intarziere) lui Levi pt. gazduire
      Oricând cu mare plăcere !
      Originally posted by SHPAN View Post
      ... timpul petrecut impreuna a fost din pacate destul de limitat.
      ... mai ales că n-am putut continua a 2-a zi, din cauza serviciului meu ... Îmi pare rău şi acum ... Dar n-au intrat zilele-n sac !
      Lord W126 500SE -> 2.5D
      Lady W123 230C -> 240D
      W124 -> 200D
      W208 CLK200 -> 2.0

      W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
      Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
      Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

      Comment


      • #63
        Cum mare placere, si va mai astept !
        Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

        W126 280SE
        W123 280CE
        W126 500SEC
        W220 500L

        'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

        Comment


        • #64
          ... pe nepusă masa ...

          Colegii mer_se280 și Poul ”au dat buzna” ...
          Attached Files
          Lord W126 500SE -> 2.5D
          Lady W123 230C -> 240D
          W124 -> 200D
          W208 CLK200 -> 2.0

          W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
          Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
          Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

          Comment


          • #65
            Am aparut si noi cu urari de Anul Nou
            Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

            W126 280SE
            W123 280CE
            W126 500SEC
            W220 500L

            'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

            Comment


            • #66
              Cluj fara pregatire prealabila.

              Buna seara !




              Acum vreo zece zile am avut un drum de Cluj pentru a rezolva ceva probleme Benz-related. Pentru ca treaba asta nu s-a putut incepe mai repede de 15.30 (ca altii sunt la job-uri cand sunt eu in concediu...) precum si pentru ca stiam precis ca rezolvarea problemelor va lua peste doua ore, am amanat vizita la Zalau pe care aveam de gand sa o fac dupa faza cu Clujul.


              Am anuntat cu o zi inainte acest fapt, astfel ca Zalaul si o parte din Harghita au hotarat ca pot veni la Cluj ca sa se intalneasca cu mine, un tip din Cugir. Astfel, la un moment dat, pe strada erau insirate trei exemplare de casa fina si familie buna, impreuna cu echipajele lor:



              Din fata.jpg Din spate.jpg Invazia la portbagaj.jpg



              Patru baieti si o fata/operator foto au socializat live pe teme tehnice, mai mult sau mai putin auto. La un moment dat mi-au invadat portbagajul, vizitatorii astia...


              Intalnirea asta neorganizata in prealabil a fost super OK, dar cam scurta, doar de vreo o ora si jumatate. Apreciind efortul facut de cei in cauza, am promis ca ma voi razbuna crunt, urmand a-i cauta pe la casele lor, poate undeva prin august.


              Feri (mer_se280) a fost cel responsabil de organizarea fulger a acestei scurte intalniri, si ii multumesc pe aceasta cale. Plus ca poate da mai multe amanunte...




              Weekend placut va doresc !




              Dragos

              Comment


              • #67
                Salutare...da, a fost o intalnire reusita, insa prea scurta precum ai zis si tu Dragos dar ne revansam noi cumva.

                P.S. In legatura cu portbagajul...daca tot am avut un ''ghid turistic'', am profitat de ocazie si am ascultat cu mare atentie ghidul nostru si am fost bucurosi sa aflam ca are servetele parfumate de doua ''feluri'' in portbagaj...mai exact una pe dreapta si pe stanga
                Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

                W126 280SE
                W123 280CE
                W126 500SEC
                W220 500L

                'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

                Comment


                • #68
                  Cu ligheanele pe fundal, alaturi de colegul playfair, caruia ii multumesc de vizita si ajutor.
                  Attached Files

                  https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                  Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                  Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                  Comment


                  • #69
                    Disclaimer: Tenta rosie NU e de la alcool!
                    Care ajutor??? Am chibitat si eu pe acolo! Multumim pt. gazduire, ne-am simtit excelent.

                    Comment


                    • #70
                      Am fost vizitat de către colegii și prietenii Ferike și István, preț de o după-masă. Am povestit, am râs, ne-am simțit bine.
                      Mulțumesc pentru vizită!
                      Attached Files
                      Lord W126 500SE -> 2.5D
                      Lady W123 230C -> 240D
                      W124 -> 200D
                      W208 CLK200 -> 2.0

                      W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
                      Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
                      Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

                      Comment


                      • #71
                        Si noi ne-am simtit bine, si va multumim pentru ospitalitate!
                        Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

                        W126 280SE
                        W123 280CE
                        W126 500SEC
                        W220 500L

                        'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF