Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Pentru cei din Sibiu... Adunaaaaa-rea !!!

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Hai sa incercam duminica. Cine se inscrie?
    1.oldtimer
    exOLDTIMERS........................Now...living la vida loca in Mexico:
    Mercedes W115 220D, 1974 / Chrysler New Yorker 3.5L
    Mercedes W115 200D, 1971 / Chrysler Town&Country 3.8L
    Mercedes W202 C180, 1993 / Jeep Cherokee Sport 4.0L

    Comment


    • Am fost plecat saptamana trecuta la Timisoara - evident, ca sa testez noul W123 pe care l-am cumparat, hehe... Am putea incerca duminica asta, daca mai vrea cineva.

      Comment


      • duminica

        Duminica dimineata ma voi intalni cu doi posesori de W124 si W123, ptr simplul motiv de a face poze masinilor. In principiu, m-am gandit sa ne vedem in parcare la XXL, ptr ca eu vin cu W115 si W202.
        Ramane sa hotaram exact cand si unde.
        Daca mai vrea cineva sa vina este...binevenit!
        exOLDTIMERS........................Now...living la vida loca in Mexico:
        Mercedes W115 220D, 1974 / Chrysler New Yorker 3.5L
        Mercedes W115 200D, 1971 / Chrysler Town&Country 3.8L
        Mercedes W202 C180, 1993 / Jeep Cherokee Sport 4.0L

        Comment


        • Count me in...

          Comment


          • si eu m-as baga. astept detalii mai multe

            Comment


            • Duminica dimineata la 10 in parcare la XXL.
              Deocamdata suntem 4, sper ca vor mai veni si altii.
              exOLDTIMERS........................Now...living la vida loca in Mexico:
              Mercedes W115 220D, 1974 / Chrysler New Yorker 3.5L
              Mercedes W115 200D, 1971 / Chrysler Town&Country 3.8L
              Mercedes W202 C180, 1993 / Jeep Cherokee Sport 4.0L

              Comment


              • Mai da' ce-ati venit... Era negru de mercedesuri albe...

                Comment


                • Originally posted by W123SB View Post
                  Mai da' ce-ati venit... Era negru de mercedesuri albe...
                  Sa nu-mi spui ca ai fost numai tu din cei 4 care s-au anuntat!

                  sigpic

                  "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                  Comment


                  • Nu, am fost si eu dar dupa un sfert de ora in care n-a aparut nimeni, am plecat.

                    Asta e, poate data viitoare.
                    exOLDTIMERS........................Now...living la vida loca in Mexico:
                    Mercedes W115 220D, 1974 / Chrysler New Yorker 3.5L
                    Mercedes W115 200D, 1971 / Chrysler Town&Country 3.8L
                    Mercedes W202 C180, 1993 / Jeep Cherokee Sport 4.0L

                    Comment


                    • Recunosc ca n-am ajuns chiar fix de fix: confirm ca n-a mai fost nimeni dupa 10.15... Pana am scos magaoaia dintre motociclete am pierdut un pic de vreme. Poate ne iasa saptamana viitoare...

                      Comment


                      • Trebuie sa recunosc ca ii invidiez pe "broscari" din punct de vedere al intalnirilor. Sunt mult mai "disponibili" decat suntem noi.

                        Poate data viitoare.
                        Eu as incerca si duminica viitoare la aceeasi ora. Cine stie...
                        exOLDTIMERS........................Now...living la vida loca in Mexico:
                        Mercedes W115 220D, 1974 / Chrysler New Yorker 3.5L
                        Mercedes W115 200D, 1971 / Chrysler Town&Country 3.8L
                        Mercedes W202 C180, 1993 / Jeep Cherokee Sport 4.0L

                        Comment


                        • Lasa-mi un numar, poate ne vedem la o cafea in prealabil; daca te tenteaza sa vezi doua cobre batrane si afumate - ca-s diesel, nu de la tuica...

                          Comment


                          • Propunere pentru Sibieni si nu numai

                            Originally posted by oldtimer View Post
                            Trebuie sa recunosc ca ii invidiez pe "broscari" din punct de vedere al intalnirilor. Sunt mult mai "disponibili" decat suntem noi.

                            Poate data viitoare.
                            Eu as incerca si duminica viitoare la aceeasi ora. Cine stie...
                            Salut, "daca nu merge din prima ,din a doua merge sigur..." eu va propun ca in fiecare duminica, dupa ora 14 sa se adune cine poate la XXL, sau la Kaufland,sau unde se cade de acord. "Barul motociclistilor" asa si-a castigat renumele. Ce parere aveti?

                            Comment


                            • Ce inghesuiala nu cred ca o sa avem toti loc in parcare.Hai care vine le dau cate un ou Kinder.:-)))

                              Comment


                              • Eu as propune duminica, la ora 11.00. Dupa amiaza si-o petrece fiecare cu familia...
                                Ptr mine singura sansa e dimineata, dar daca voi hotarati altceva ma voi conforma, doar-doar ne strangem mai multi.
                                Last edited by oldtimer; 11-04-2010, 21:14 PM.
                                exOLDTIMERS........................Now...living la vida loca in Mexico:
                                Mercedes W115 220D, 1974 / Chrysler New Yorker 3.5L
                                Mercedes W115 200D, 1971 / Chrysler Town&Country 3.8L
                                Mercedes W202 C180, 1993 / Jeep Cherokee Sport 4.0L

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF