Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Folositor: Euro sau non euro?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Folositor: Euro sau non euro?

    Raspunsul.................dolar
    Daca mashina e cumparata din Germania, pe Brieful mare ai un "Schlüsselnummern", acel numar este corespondentul normei de poluare (Pt.Euro2 corespondentul Schlüssel-nr. este: 25, 26, 27, 49 sau 51)

    In poza atashata este insemnat locul unde gasesti acel Schlüssel-nr., exemplul dat in poza este nr.32, care corespunde normei Euro4 cat si D4.


    Poate ca se v-a gasi cineva sa-l faca si pe asta styky,pt ai scuti pe cei interesati de atatea cautari pe forum.Si eu am primit de la un coleg de forum(pulmann) dar dupa ce am cautat zile intregi
    Attached Thumbnails
    Last edited by adibotormedias; 12-09-2008, 17:09 PM.

  • #2
    Originally posted by adibotormedias View Post
    Raspunsul.................dolar
    Daca mashina e cumparata din Germania, pe Brieful mare ai un "Schlüsselnummern", acel numar este corespondentul normei de poluare (Pt.Euro2 corespondentul Schlüssel-nr. este: 25, 26, 27, 49 sau 51)

    In poza atashata este insemnat locul unde gasesti acel Schlüssel-nr., exemplul dat in poza este nr.32, care corespunde normei Euro4 cat si D4.


    Poate ca se v-a gasi cineva sa-l faca si pe asta styky,pt ai scuti pe cei interesati de atatea cautari pe forum.Si eu am primit de la un coleg de forum dar dupa ce am cautat zile intregi
    Attached Thumbnails

    Nu ai atashat si respectiva poza, dar inca o mai am salvata, si o atashez...
    Attached Files
    .. ________ ..
    o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
    (Oo\==/oO)
    ..U...............U.
    Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
    http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

    Comment


    • #3
      Am atasat in celalalt post.Eu am incercat sa atasez in postul asta dar am mai deschis un post din gresala si nu am mai putut sa-l sterg.
      Cu ocazia asta iti mai multumesc inca odata pt ajutor.
      Am mai vazut ca multi cauta sa afle norme de poluare pt masiniile lor sau pe care vor sa le cumpere.Sper ca cineva il va face postu sticky cu tot cu attachement, pt cei care au nevoie

      Poate nu mai tii minte dar ti-am zis atunci ca la mine e modificat in brief si am incercat sa trimit o poza.Atasez poza ca sa vezi acum.Se pare ca initial scria "E2 14" dar s-a monta un catalizator pe masina,si pentru care eu nu am acte(garantie,carte,factura).
      Pt cei aflati in aceesi situatie,modificari in brief,vedeti ca RAR nu tine cont de modificari chiar daca in Germania masina are norma euro2
      Last edited by florineasca; 11-23-2008, 14:04 PM.

      Comment


      • #4
        Pai cum sa mai ai actele in baza carora nemtzii au reevaluat norma de poluare ?, e logic ca; aceste acte au fost retzinute de cei care au facut reevaluarea, dubios era daca tu le mai detzineai, chiar si in copie, dupa atatia ani de la montare, de parca neamtzu stia de atunci ca mashina va ajunge in Romania la "deshteptii" de la RAR. (parerea mea).
        In acest caz cei de la RAR contesta modificartea autentificata de nemtzi, si eu consider acest fapt un abuz din partea celor de la RAR.
        .. ________ ..
        o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
        (Oo\==/oO)
        ..U...............U.
        Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
        http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

        Comment


        • #5
          Asa ca sa te citez: "99,9% Euro2 iar restul de 0,01% incompetenta RAR".Se pare ca incompetenta lor e mai mare.Am trtimis o plangere pe rarom.ro,si am chiar intrebat care institutie e mai incompetenta TUV sau RAR.Am 9 pagini de TUV cu Euro 2 si noxe efectuate de care ei nu tin cont.Inca astept raspuns de la RAR.Si daca tot nu se scoate taxa ii dau in judecata.

          Comment


          • #6
            Originally posted by adibotormedias View Post
            Asa ca sa te citez: "99,9% Euro2 iar restul de 0,01% incompetenta RAR".Se pare ca incompetenta lor e mai mare.Am trtimis o plangere pe rarom.ro,si am chiar intrebat care institutie e mai incompetenta TUV sau RAR.Am 9 pagini de TUV cu Euro 2 si noxe efectuate de care ei nu tin cont.Inca astept raspuns de la RAR.Si daca tot nu se scoate taxa ii dau in judecata.
            Poate avea efect mai mare daca respectiva plangere era facuta printr-un avocat.
            .. ________ ..
            o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
            (Oo\==/oO)
            ..U...............U.
            Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
            http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

            Comment


            • #7
              Avocatul mi-a zis ca sa fac plangerea si sa scot la imprimanta raspunsul lor.De la sibiu nu au vrut sa imi dea in scris motivul pt care masina e Euro1.

              Comment


              • #8
                Adrian astea sunt datele maşinii mele
                Masina MB C 180 T an de fabr. 1996(202)
                nr. identif. WDB2020781F505527
                acum nr omologare RAR ACMF2M1B11C68E2
                1799 cmc , tip motor 111921
                A fost EURO 2.La tine nu înţeleg.

                Comment


                • #9
                  Nici eu nu inteleg credema.Mai este un coleg pe forum sergiu_ciucean,el are un c180 din 94.Am vb cu el la telefon si zice ca are la fel ca mine modificat in bref doar ca la el e taiat cu pixul.El e tot din medias si tot la sibiu a facut rar-ul.Lui i-au dat euro2.
                  Apropo dar la tine in brief ce scria "schadstofarm e2......25" sau cum?
                  Si cand ai inscris masina pt ca lumea mai zice ca de abia de prin august septembrie au inceput astia la RAR sa fie asa de stricti sau nu stiu cum sa zic,din cauza ca s-au adus prea multe masini
                  Last edited by adibotormedias; 11-23-2008, 15:24 PM.

                  Comment


                  • #10
                    Adrian , aici este ceva ambiguu.
                    Din ceea ce ştiu eu , pe C 180 exista două tipuri de motorizări
                    -111921 cum am eu şi mi-au dat cei de la RAR EURO 2
                    -111920 Ca raspuns la o cerere de consultanta, am primit hartie oficiala de la RAR:
                    W202, C 180, 1995, cod motor M111.920: EURO 2.asta este maşina unui coleg.
                    Nu înţeleg la tine de ce ţi-au dat euro 1, ai alt tip de motor?
                    Eu am făcut RAR în 30 sept.

                    Comment


                    • #11
                      Eu am facut in 20 octombrie RAR-ul.Am acelasi motor 111.920, dar se pare ca se iau si dupa alte criterii.Nu mi-au zis care ar fii acele criterii.Si a trebuit sa platesc o taxa cu 1200 ron mai mare.

                      Comment


                      • #12
                        Mie mi s-a spus la RAR ca se ia in considerare mai ales "ce scoate masina pe teava" la sonda de gaze... de fapt, nu intelege nimeni logica celor de la registru atata timp cat scrie clar in brief ce este, dar ei se incapataneaza sa o tina pe a lor. Si mie mi-a scos non-euro o masina, clar euro1 tot mercedes.
                        Sunt curios cat te vor tine si mai ales ce vor raspunde... Sa ne tii la curent si mult noroc!
                        Last edited by florineasca; 12-10-2008, 21:25 PM. Reason: completare
                        MERCEDES 190E benzina 1.8 (1992) / SB08DTD

                        Comment


                        • #13
                          Mie mi-au zis ca nu conteza noxele decat la E3 siE4,sau numa E4 nu mai stiu.Mi-o zis ca nu stiu ce criterii mai iau ei in considerare.Din ce an e masina ta?
                          Ai incercat pe link-u de mai sus sa vazi ince norma de poluare da se incadreaza masina?

                          Comment


                          • #14
                            Pt mine este trista situatia!Am programare la RAR in 14 ian. 2009 si taxa de la 800 euro a sarit la 2400 euro!Am inteles ca totusi masina ( C 180 din 10.2000) nu ar fi euro 4 (in brif scrie ca este euro 3 un D4 si nr. ala din dreapta este 53).Posibil sa fie euro 4?Am mai inteles ca s-ar suspenda taxa si pt. masinile euro 4 care sunt sh. nu doar pt. cele noi,cica ar fi discriminare...

                            Comment


                            • #15
                              Sus stinga pe brif este trecuta data primei imatriculari- apoi imediat in dreapta aveti codul cheie ( ex 0425 ) care va atesta ce Euro aveti
                              La punctul 14. din brif scrie norma si la punctul 14.1 este iar un cod de confirmare a normei de poluare
                              CODE-Knacker - Lexikon der Codes-Symbole-Kurzzeichen: Schadstoffgruppen emissionsarmer Kraftfahrzeuge


                              Inca un link sa va verificati normele de poluare

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF