Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Fluctuatie turometru w204(c220/2009)

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Fluctuatie turometru w204(c220/2009)

    Credeti ca este normal ce se intampla cu acul turometrului la masina mea? https://vimeo.com/104536867

  • #2
    Am avut aceasi problema la w204 . Initial aveam si o oscilatie la relanti.
    La dealer mi s-a facut un update si un test la cluster. Nici o eroare , dar oscilatia a disparut , la relanti sta fix.
    In schimb , la viteza constanta , nu conta ,aveam la fel ,o pulsatie la acul relantiului.
    Am schimbat locul de unde alimentam si vad ca a disparut , acum sta fix si in sarcina.

    Comment


    • #3
      Sa fie motorina de vina? Eu alimentez de la Petrom. La relanti nu oscileaza si nici in sarcina in mers. Doar pe liber.

      Comment


      • #4
        De ce crezi ca ar trebui sa stea constant acul cand turezi masina in gol? Masina, daca este cea pt care cereai oferta de volanta, are motorul nou ( OM651) cae are un management energetic foarte agresiv si aproape e normal sa nu mearga continuu.

        Dealtfel, daca chiar ai probleme cu volanta atunci variatia este normala.


        In mers e OK?
        Last edited by cl600; 08-28-2014, 13:23 PM.
        http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


        www.mbretrofit.ro

        Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

        Comment


        • #5
          In mers e foarte ok.

          Comment


          • #6
            Nu stiu daca e motorina de vina.... eu de obicei ,alimentez omv din baneasa , cand am observat fenomenul prima data, am bagat de la omv pipera.
            Cert este ca si-a revenit nu mai face .

            PS:@cl600 un raspuns de genul asta am primit si eu de la dealer , dar de ce la w212 nu face , la alte marci nu face ?!

            Comment


            • #7
              Originally posted by b97dmt View Post
              Nu stiu daca e motorina de vina.... eu de obicei ,alimentez omv din baneasa , cand am observat fenomenul prima data, am bagat de la omv pipera.
              Cert este ca si-a revenit nu mai face .

              PS:@cl600 un raspuns de genul asta am primit si eu de la dealer , dar de ce la w212 nu face , la alte marci nu face ?!
              Mai sus spuneai ca ai primit un update la dealer. Dupa fiecare update ( la motor) se face automat si o resetare a tuturor parametrilor. Functie de anumiti factori, dureaza cativa km pana noul software se 'autocalibreaza'.

              Acest motor, de exemplu, seteaza singur in decelerare, valorile de compensare la presiunea cea mai mica a injectoarelor.

              Mai sunt situatii cand recalculeaza ( tot singur ) parametrii filtrului de particule, functie de stilul de mers, istoricul regenerarilor (aici apar probleme daca km a fost manipulati ) si mai ales functie de CANTITATEA de combustibil din rezervor.
              http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


              www.mbretrofit.ro

              Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

              Comment


              • #8
                Update-ul a fost pt ceasuri , nu pt motor, si a rezolvat oscilatia de la relanti .Masina o am de noua.

                Dar daca stau bine si ma gandesc , masina a avut rezervorul sub jumate in perioada cand fluctua turometrul , din cauza faptului ca nu prea merg cu ea si in ultima perioada am tinut rezervorul aproape de maxim si a disparut.

                Comment


                • #9
                  Am si eu aceeasi problema dar mi s-a spus ca e de la regulatorul de presiune de pe rampa.
                  Merg asa de vre-o 20000 km.

                  Comment


                  • #10
                    Am si eu tot asa o problema cu acelasi motor om 651 dar pe sprinter.
                    https://www.youtube.com/watch?v=epKp8JPUDTs flucteaza numai la rece dupa ce o accelerez la cald nu face nimic.cu lantul de distributie nu ati avut probleme?

                    Comment


                    • #11
                      Am si eu un w204 si la fel imi face, explicatia mecanicilor a fost ca este electronic semnalul de turatie si acesta e posibil sa fie intrerupt, important este mersul motorului(sa nu aiba acele fluctuatii). Am un amic cu un passat cc si la fel ii face. Merg de cv timp cu el asa si nu e absolut nici o pb .


                      Sent from my iPhone using Tapatalk

                      Comment


                      • #12
                        Aceiași problema o am si eu doar ca parca simt acele fluctuații si in mers pe accelerare la viteze mai mari

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF