Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Doua sfaturi (ornamente crom si senzori de parcare)

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Doua sfaturi (ornamente crom si senzori de parcare)

    Salutare fratilor !

    Am si eu cam de 6 luni un E200 CDI/ 2013 negru la fel ca cel din poze.
    Masina a fost taxi in Germania.

    Acum am 2 intrebari la voi fratilor:

    1) Nu are senzori de parcare si nici gauri in bara fata respectiv bara spate. Este o optiune standard la E class 2013 sa aiba senzori de parcare ? ca asa as cumpara senzori originali si i as monta eu, insa cum imi pot da seama daca masina e prevazuta cu senzori de parcare ? ca am inteles ca mai are un modul in plus si computerul de asemenea trebuie sa citeasca senzorii.

    2) as vrea sa imi adaug elementele cromate ca la Avantgarde deoarece parca arata cam sec bara fata si spate goala....mai ales evacuarea.
    Din ce observ atat la bara fata cat si cea de spate, sunt in locul cromurilor niste module de plastic de par usor de scos si inlocuit cu cele cromate
    Aveti idee ? unde le pot identifica si chiar se pot comanda si potrivi ?

    In concluzie masina arata ca masina din pozele astea:






    Si doresc sa i adaug elementele cromate ca cele ale masinii din pozele astea:






    Mentionez ca ambele bare sunt originale si asa a venit masina cand am luat o.

    Tin foarte mult la masina, functioneaza superb si ma simt foarte confortabil in ea. De aceea as dori sa o "upgradez" un pic.

    Astept raspunsurile voastre. Multumesc mult.

  • #2
    E foarte simplu , pt identificare coduri la reprezentanta dupa care te poti orienta pt piese pe piata sh - dezmembrari -olx etc. Preturile vor fi mari.

    Comment


    • #3
      Salutare. Revin cu o completare:
      intre timp am mai studiat problema si am aflat ca se poate monda camera video de marsarier ceea ce ar elimina nevoia senzorilor de parcare si m ar scuti de cabluri in plus si gaurirea in bara spate.

      Am vazut acest video foarte interesant: https://www.youtube.com/watch?v=-t76rwYnUco

      Initial sunasem la cei de la EDOTEC unde am gasit camere video de marsarier insa atunci cand i am intrebat detalii mi au spus ca nu se poate monta camera fara un fel de interfata vanduta de ei care costa surpriza 1500 lei numai interfata. + camera si montaj ma ajunge 2300 lei (cam asa ceva)

      Acum intrebare: vad in video ul acela ca se poate activa interfata din engineering mode-ul ecranului OEM. De ce este necesara o astfel de interfata ?

      PS stiti pe cineva care ar putea sa mi monteze camera de marsarier in Constanta?

      Comment


      • #4
        Salut,

        Daca vrei poti sa pui un VIN, si vedem ce optiuni sunt pe masina.

        Zi buna

        Comment


        • #5
          Pt montare camera , trebuie desfacuta toata masina , bord , torpedou ,scaun, bancheta , mocheta , portbagaj . Trase fire , cabluri ....munca de chinez

          Comment


          • #6
            aici optiunile de pe masina:
            Datacard for 2013 Mercedes-Benz E 200 CDI (212.005) - WDD2120051A812757

            WDD2120051A812757

            Acum...nu mi dau seama daca ea de fabrica a avut senzori parcare sau nu.
            In mod normal nu ar fi trebuit sa fie standard pe e class ?

            multumesc !

            Comment


            • #7
              Ba da, dar fiind taxi posibil sa nu fie standard.

              P10 TAXI FIXED PRICE MODEL - Asta imi spune ca optiunile sunt fixe.

              Pe e class senzorii de parcare sunt standard, collision assist la fel (asta ai si tu), etc.

              Comment


              • #8
                Inteleg. Totusi senzorii nu apar in lista de dotari din ce vad eu....deci degeaba cumpar senzori originali pt e class ca masina nu are acel modul care sa i controleze banuiesc....

                Comment


                • #9
                  Posibil, dar din pacate nu sunt in masura sa iti spun exact.

                  Poti sa arunci un ochi aici, sa iti faci o lista de componente necesare macar:

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF