Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

As dori sa cumpar cel mai fiabil w124 diesel!?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • As dori sa cumpar cel mai fiabil w124 diesel!?

    Buna ziua!
    Am o nelamurire, si as dori sa ma ajutati daca puteti!
    As dori sa cumpar un mercedes w124 diesel pentru tatal meu si sunt in dilema!
    Am tot cautat si am gasit cateva oferte dar nu stim care sa alegem!
    Am gasit Mercedes:
    300td din 89' 224.000km 147ps, automat
    250d din 93' 95 cp, si200.000-350.000
    300d din 95' 136cp km cuprinsi intre 145.000km-300.000km automat

    As dori daca ma puteti ajuta cu informatii care consuma mai putin, este mai usor de intretinut, si care o durata de viata mai lunga!
    Eu am cautat 300td de prin ani 94-95 dar nu am gasit decat diesel simplu de 136cp, ce am gasit TD a fost sub ani 92'! Sau ma indrumati spre w210 pentru 300td, desi eu stiu ca w124 sunt cele mai fiabile!
    Va multumesc!

  • #2
    Salut !
    Dacă tatăl tău nu e vitezoman, de ce nu optezi pt. un 200D (văd că numai Diesel cauţi) ? Motor mic = consum bun, impozit mic ...
    Lord W126 500SE -> 2.5D
    Lady W123 230C -> 240D
    W124 -> 200D
    W208 CLK200 -> 2.0

    W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
    Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
    Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

    Comment


    • #3
      Originally posted by Levi View Post
      Salut !
      Dacă tatăl tău nu e vitezoman, de ce nu optezi pt. un 200D (văd că numai Diesel cauţi) ? Motor mic = consum bun, impozit mic ...
      200D .... nu prea ma atrage... locuim in afara tari si mai mult circula cu el pe autostrada, iar de impozit costa 123euro pe an nu conteaza ce masina ai Tico sau Hammer
      Initial am cumparat S 320cdi w220 pentru el dar sa speriat cum sa aprins un martor in bord, si a zis ca nu vrea masina cu multa electronica, lui placandu-i sa mestesugareasca tot timpul pe la masini . Asa ca acuma w220 sta frumos in parcare fiind folosit o data pe saptamana sau la doua saptamani!
      Am gasit azi un 300d din 1995 cu carte service luat de nou, este primul proprietar si are 145.000km si masina sta intr-un garaj nefiind folosita de nimeni (ca al meu ) si cere pe ea 2500euro.Am zis ca maine ma duc sa-l vad!

      Comment


      • #4
        Originally posted by only_4dan View Post
        200D .... nu prea ma atrage... locuim in afara tari si mai mult circula cu el pe autostrada, iar de impozit costa 123euro pe an nu conteaza ce masina ai Tico sau Hammer
        Asta n-aveam de unde să ştiu ... Atunci, recomand 300-le, dacă nici de consum nu se pune problema ... Baftă la căutări !
        Lord W126 500SE -> 2.5D
        Lady W123 230C -> 240D
        W124 -> 200D
        W208 CLK200 -> 2.0

        W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
        Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
        Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

        Comment


        • #5
          Unde as putea gasi mai multe detalii tehnice despre aceste masini?

          Comment


          • #6
            Salutam!
            Mercedes Benz W124 Sedan E 250 Diesel Technical Specs 1993,1994,1995: 113 PS (111 hp), Diesel, Fuel consumption:7.1 l/100km (40 MPG), Dimensions: Length: 186.61 in (474.0 cm), Width: 68.5 in (174.0 cm), Height: 56.3 in (143.0 cm)


            Mercedes Benz W124 Sedan E 300 Diesel Technical Specs 1993,1994,1995: 136 PS (134 hp), Diesel, Fuel consumption:7.4 l/100km (38 MPG), Dimensions: Length: 186.61 in (474.0 cm), Width: 68.5 in (174.0 cm), Height: 56.3 in (143.0 cm)


            Specs, fuel consumption, dimensions Mercedes Benz A-Class, CLA, GLA, EQA, B-Class, GLB (X247), EQB, C-Class, GLC, GLC Coupé, EQC (N293), E-Class, GLE-Class, GLE Coupé, X294 EQE SUV, CLS-Class, S-Class, EQS, EQS SUV, GLS, CL-Class, SL-Class, AMG GT, AMG GT Roadster, AMG GT 4-door, GLK-Class, M-Class, GL-Class, G-Class, R Class (W251), R Class (W251 2010), X-Class, SLC (R173), SLS, SLK, CLK, SLR McLaren, EQV, V-Class / Viano, Vaneo, Viano Marco Polo, Vito, Sprinter, 1930s, 1940s-50s, W196S, W201, Vision Concept, C 111, W115, W114, W110 Fintail / Heckflosse, C107, W100, , Citan
            Fiecare om pe care il intalnesc in drumul meu imi este superior prin ceva.De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare.(Sigmund Freud)

            Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit!

            Comment


            • #7
              Originally posted by tumar View Post
              Salutam!
              Mercedes Benz W124 Sedan E 250 Diesel Technical Specs 1993,1994,1995: 113 PS (111 hp), Diesel, Fuel consumption:7.1 l/100km (40 MPG), Dimensions: Length: 186.61 in (474.0 cm), Width: 68.5 in (174.0 cm), Height: 56.3 in (143.0 cm)


              Mercedes Benz W124 Sedan E 300 Diesel Technical Specs 1993,1994,1995: 136 PS (134 hp), Diesel, Fuel consumption:7.4 l/100km (38 MPG), Dimensions: Length: 186.61 in (474.0 cm), Width: 68.5 in (174.0 cm), Height: 56.3 in (143.0 cm)


              http://www.ultimatespecs.com/car-spe...edes-Benz#W124

              Multumesc mult pentru informatie!!!

              Comment


              • #8
                Din ce mi-a ramas prin cap stiu ca w124 250d e cel mai fiabil,raport consum-putere cel mai bun,eu zic ca e cea mai buna motorizare,si cred ca stim cu totii ca motorul de 2,5 aspirat a facut ravagii la vremea lui.

                Comment


                • #9
                  Daca tatal tau isi doreste o masina fiabila in detrimentul puterii ii recomand un motor aspirat de 250 sau 300. Tinand cont de diferenta mica intre consum/intretinere poate e mai ok un 300, dar daca tine de consum cel de 250 in doua axe cu came este un compromis bun.

                  O alta recomandare ar fi sa-i cumperi unul dupa '93 daca poti.
                  Eu in momentul de fata am un 250D normal/aspirat cu injectia clasica si sunt deosebit de multumit de el. Daca stii sa il conduci poti sa te bagi linistit si in depasiri cu el.

                  Ce minusuri vad eu la aceasta motorizare. Daca doresti sa intri in depasiri mai fortate va trebui sa duci motorul pana in 4000 de turatii, turatie in care nu prea iti place sa duci masina.

                  Un alt minus il reprezinta viteza de croaziera. In viteza a 5-a la 100 ai 2500 de turatii, iar la 120 ai deja 3000 de turatii. Iarasi... pt croaziera nu prea iti vine sa o duci la 3000 de turatii. Plus de asta consumul creste brusc de la sub 6% in cazul unui mers constant la 90km/h la cam 8.5 poate chiar 9 daca mergi cu 120.

                  Pe de alta parte are multe plusuri din care scot in evidenta fiabilitatea si stabilitatea remarcabila, dar mai ales silentiozitatea incredibila si sunetul frumos al motorului. La 120-130km/h nu auzi decat vantul cum loveste parbrizul... Zgomotul produs de motor lipseste aproape cu desavarsire.

                  Comment


                  • #10
                    De ce nu incerci un w140?Cred ca i-ar placea tatalui tau mult mai mult,mai ales ca e o masina fextraordinar de placuta pt drumurile lungi in afara orasului.
                    MÃREAȚA COBRA

                    Comment


                    • #11
                      Multumesc pentru sfaturi, sunt bine venite!!!
                      Motorul de 2500cmc sta la 2500rpm la 100km/h sau cel de 3000cmc.... cam mare turatia totusi.....Azi trebuia sa vedem un 300d din 95' dar sa vandut inainte sa ajungem la el....

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by ionutz_ng View Post
                        De ce nu incerci un w140?Cred ca i-ar placea tatalui tau mult mai mult,mai ales ca e o masina fextraordinar de placuta pt drumurile lungi in afara orasului.
                        Avem un w220 pentru drumuri lungi, w124 ar fi pentru deplasarea pana la lucru cam 30km dus-intors, si pentru mers la cumparaturi....

                        Comment


                        • #13


                          Am mai gasit aceasta masina. A fost a ex-sefului de ca casa mercedes din Huelva, am vb cu omul si a zis ca o are de noua , cu toate reviziile la zi!
                          Lucrul care nu imi place la este ca ii slab dotata si este modelul fara bandouri, si fara airbag...daca aveau aceste lucruri....eram mult mai tentat...

                          Comment


                          • #14
                            300 td, automatic, nu există ceva mai senzaţional ca motorizare diesel pentru w 124, am avut limuzină, acum am cumpărat un 300 td 4matic, kombi, nu am găsit la preţ mai rezonabil decît aşa, baftă şi să ne spui ce ai cumpărat pînă la urmă.

                            Comment


                            • #15
                              Subscriu la recomandarea 300 TD, fara discutie cel mai indicat, mai ales ca nu se pune problema de impozite demolatoare precum in RO; in cazul motorizarii 2500 cmc in 5 pistoane as recomanda numai varianta TURBO. Sincer, modelul 250-ul aspirat (saugdiesel) este ....cum sa ma exprim, puturos e putin spus. Cel putin asta este perceptia mea la godinul pe care-l conduc in prezent.
                              Toate cele bune!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF