Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Dimensiunile maxime pentru anvelope/jenti

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dimensiunile maxime pentru anvelope/jenti

    Salutare,

    Am un MB C200 (detalii) si vreau sa ii pun jenti de Al insa nu stiu care sunt dimensiunile maxime pe care le pot pune.
    In talon scrie asa: 195/65 R 15 91H

    Ma tenteaza pneurile de la GoodYear Eagle F1 si jenti inca nu stiu... ceva de genul dar nu stiu cum va arata.

    Merci anticipat!

  • #2
    In cazul in care nu le ai inscrise dimensiunile in cartea de circulatie, nu am idee cum e cu omologarea RAR in Romania, indicat e, atat pentru confort cat si estetic, sa ii pui jante de 16 cu cauciucuri 205/55.Pe un C220 SW eu am facut cam 3000 de km cu dimensiunea asta, apoi am trecut pe 17, la 225/45. Insa soselele din Roma permit cauciucurile joase: fara linii de tramvai, gropi putine... Castigi in tinuta de strada, masina pare lipita pe asfalt, insa denivelarile le simti mai mult. Oricum acestea sunt dimensiuni recomandate de producator, asadar efecte negative asupra masinii nu ai.

    Comment


    • #3
      merg jante si pe 16 si pe 17 astea sunt dimensiunile din talon
      la 16 cauciucurile sunt 205/55 iar la 17 sunt 225/45 cea mai buna alegere ar fi cele pe 16
      PS din ce am vazut pe net ar merge si jante de 18 insa cu un balon mic
      DIESEL FAN

      Comment


      • #5
        Originally posted by pgabriel View Post
        Salutare,

        Am un MB C200 (detalii) si vreau sa ii pun jenti de Al insa nu stiu care sunt dimensiunile maxime pe care le pot pune.
        In talon scrie asa: 195/65 R 15 91H

        Ma tenteaza pneurile de la GoodYear Eagle F1 si jenti inca nu stiu... ceva de genul dar nu stiu cum va arata.

        Merci anticipat!
        Pluralul de la janta este jante.

        Comment


        • #6
          Eo am un MB exact ca al tau (+/- cutie manuala), acum circul pe 225/45 cu 17' . Mai am o pereche pe 16' pe care nu am incercat-o, este de iarna. Pot sa iti spun insa ca tatica-miu are un mondeo cu jante pe 18 si se simpte disconfortul. Recomandarea mea este sa folosesti de maxim 17'.

          Comment


          • #7
            Alege postarea ce te aranjeaza mai bine...io zic sa ramii pe 15,cu gume 205/60 si de iarna 195/65

            Comment


            • #8
              Scuze ca ma bag, nu inteleg exact ce ziceai de linii de tramvai si care dintre jenti, 16 ori 17? e putin confuz postul.

              Comment


              • #9
                am eu pe 17 si nu ai treaba cu gropile de esti atent...dar trebuie omologate rotile in carte si pe certificat

                Comment


                • #10
                  Gusturile nu se discuta atat cat vei respecta ce scrie in talon ca dimensiuni, desi trebuie sa iei in calcul vizavi de modelul ales de jante cu ,,spite,, ca trebuie sa le si cureti, ori din experienta iti spun ca modelul ales se va curata greu.

                  Comment


                  • #11
                    Eu am de fabrica 205/55-16 si mi-am cumparat niste jante mistocute pe 17 cu 8J si ma gadeam sa pun 235/55, sper sa mearga ... sau 245/50.
                    Parerea mea e ca ne ajantajaza pe noi toi un talon cat mai mare avend in vedere starea drumurilor. Daca as tine cont de drumuri as pune 205/65-15!
                    Cult of Personality

                    Comment


                    • #12
                      Eu am luat C180 cu roti pe 19 (AMG scrie pe ele). Neamtul avea o foaie de la TUV in care erau trecute iar la noi la RAR mi le-a trecut in carte fara sa comenteze nimic. Totusi pt drumurile noastre nu sunt potrivite, se simte ori ce defect din asfalt, insa masina se aseaza mult mai bine pe sosea ( asta si pt ca rotile pe 19 sunt si semnificativ mai late)

                      Comment


                      • #13
                        Junior, poti sa pui poze cu cele pe 19" ? Eu vreau sa-mi pun pe 18". W203 2006.
                        Pedro

                        Comment


                        • #14
                          Originally posted by pedragomir View Post
                          Junior, poti sa pui poze cu cele pe 19" ? Eu vreau sa-mi pun pe 18". W203 2006.
                          Ca si aspect pot spune ca vor arata demential, insa iti recomand sa iei in calcul si starea drumurilor. Cel mai bine ar fi daca ai putea sa circuli cu o masina care are jante pe 19'' sa iti poti face o idee.
                          Last edited by Emilliano; 01-21-2009, 19:40 PM.

                          Comment


                          • #15
                            As vrea si eu sa-mi schimb jantele la mertzu' meu , un C-Klasse din '94 Elegance ; acum am de tabla,originale,dar mi sa ivit o ocazie , imi da cineva doua seturi de AL.
                            problema e ca sunt de ..bmw..
                            Acuma ..eu zic ca as putea schimba sigla aia din mijloc cu una de mertz' ...dar!? ...s-ar potrivi oare , la gauri , prezoane ; trebuie distantiere si alte ..cele !? !?
                            Acum am pe 15" , iar cele de bmw sunt : un set pe 16" si unul pe 17" ; am si poze cu modelele.
                            Binenteles ca as putea merge la un atelier sa fac o proba ..dar.. mi-e frica sa nu apara probleme in timp .
                            Are cineva vre-o idee ajutatoare !?
                            Attached Files
                            W202 1,8 Benzina / Elegance `94

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF