Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

dimensiune cauciucuri

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • dimensiune cauciucuri

    salut ! am pus pe fata 195-55-15 si pe spate 185-60-15 cu toate astea observ ca inca nu se aprinde esp-ul in bord totul e ok ! daca stie cineva ce arcuri asi putea sa pun pe spate sa fie putin mai inalta ca daca pun 3 persoane si bagaj se lasa destul de tare !!!: Music_singguitar:
    diagnoza reparatii mb dezmembrari auto

  • #2
    Te salut !

    Punand anvelopele asa nu ai faut mare chestie, diferenta de inaltime este de doar 3,75 mm (195 55 = 107,25 mm si 185 60 = 111 mm )

    Pentru a avea garda mai mare, incearca sa pui anvelope mai mari pe spate, nu neaparat mai late, ci mai inalte in talon.

    Toate cele bune !
    W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
    http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

    Comment


    • #3
      re

      Originally posted by marele_alb View Post
      Te salut !

      Punand anvelopele asa nu ai faut mare chestie, diferenta de inaltime este de doar 3,75 mm (195 55 = 107,25 mm si 185 60 = 111 mm )

      Pentru a avea garda mai mare, incearca sa pui anvelope mai mari pe spate, nu neaparat mai late, ci mai inalte in talon.

      Toate cele bune !
      ms de raspuns faza era faina cand am luato avea 195-65-15 fata si spate ii statea foarte bine dar cand eram incarcat la viteza pe la denivelari atingeau in aripi destul de tare !!!
      diagnoza reparatii mb dezmembrari auto

      Comment


      • #4
        eu pe A-ul meu am 195-50-15... nu prea vad cum aveai tu cu 195-65..mi se pare enorm. Pe un Mondeo de al meu am 195-60-15 si deja mi se par inalte.

        Pe cartea masinii ce cauciucuri iti da voie?

        Specific, A-ul este din 2000.

        Comment


        • #5
          Aveti aici toate dimensiunile pentru MB...
          Comprehensive wheel fitting chart and guide for Mercedes. Information on tyre and wheel sizes, offsets and PCDs. Find out which wheels will fit your vehicle

          Comment


          • #6
            Multumim felix
            Unlike Any Other
            The best or nothing

            Comment


            • #7
              Acum am rectificat problema am pus fata spate 185-55-15 si totul e ok !Sa avem drumuri bune fara evenimente !
              diagnoza reparatii mb dezmembrari auto

              Comment


              • #8
                Originally posted by Gabby_me View Post
                eu pe A-ul meu am 195-50-15... nu prea vad cum aveai tu cu 195-65..mi se pare enorm. Pe un Mondeo de al meu am 195-60-15 si deja mi se par inalte.

                .
                Pai de ce safie inalte pe MONDEO? cat are ea din nastere?
                195/65/15 e o marime normala pe o masina ca MONDEO.

                A doua marime este procent (%) din prima. Crescand latimea (195 adica in loc de 185) vei creste implicit si inaltimea...
                Last edited by nickbal; 10-26-2011, 10:54 AM.
                W203 - 2001

                Comment


                • #9
                  Salut
                  Deci pana la urma cum se calculeaza dimensiune anvelopelor ca nu am inteles, din cate stiu eu de la un nene de la vulcanizare (175/185/195/205) reprezinta latimea anvelopei iar (50/55/60/65) mi-a explicat ca aceasta valoare este un procent din latimea anvelopei, adik mai exact un exemplu care ma intreseaza 185/55/15, inaltimea balonului este 55% din 185 adik 101,75 mm, si tot asa mai departe

                  Corectati-ma va rog, pt ca nu gasesc anvelope de iarna 185/55/15 dar gasesc 185/60/15 si as fi vrut sa aflu care este diferenta ?

                  Stima

                  Comment


                  • #10
                    Salutare!
                    Uite un link cu ajutorul caruia poti vedea diferenta intre diferite marimi de anvelope: http://www.miata.net/garage/tirecalc.html
                    Eu sunt de parere sa folosesti anvelopele inscrise in actele masinii, pentru iarna si vara. Se gasesc anvelope 185/55/15. Eu am luat anul trecut chiar din Ploiesti doua bucati destul de bune. Daca totusi nu gasesti, cele mai apropiate ca si dimensiuni sunt cele 175/60/15. Foloseste linkul in sistem metric si fa o comparatie, vezi rezultatul.
                    Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                    Comment


                    • #11
                      Folositi numai anvelope care sunt specificate in Certificatul de Inmatriculare .in caz contrar la un control de rutina a Pol Rutiere veti avea surprize .Eu am fost oprit la Tisita (vineri )si printre altele s-au uitat si la cauciucuri comparandule cu ce era specificat in Certificat

                      Comment


                      • #12
                        Salut
                        Laur iti multumesc pentru imformatia cu privire la siteul http://www.miata.net/garage/tirecalc.html.
                        Respect!

                        Comment


                        • #13
                          Pe mine ma bate gandul sa iau 2 de vara 215/45/15 ca echivalent pt 195/50/15, si sa le pun pe spate, va da mai frumos.
                          Daca nu apucam sa iau 2 de vara noi pe 195/50/15 incercam sa iau ceva cu balon mai inalt,195/60, la 65 nu ma gandesc ca arata ca un tanculet
                          Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
                          https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by cristiloco View Post
                            Salut
                            Laur iti multumesc pentru imformatia cu privire la siteul http://www.miata.net/garage/tirecalc.html.
                            Respect!
                            Pentru asta suntem aici ... sa ne ajutam si sa ne impartasim cunostintele!

                            Bafta multa!
                            Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by flavyus1987 View Post
                              Pe mine ma bate gandul sa iau 2 de vara 215/45/15 ca echivalent pt 195/50/15, si sa le pun pe spate, va da mai frumos.
                              Daca nu apucam sa iau 2 de vara noi pe 195/50/15 incercam sa iau ceva cu balon mai inalt,195/60, la 65 nu ma gandesc ca arata ca un tanculet
                              Salut!
                              Eu sunt de parere ca masina este destul de rigida in ceea ce priveste suspensia. Cu cauciucuri 215/45 sigur ai sa simti si un sambure ce cireasa pe strada. Gargarita are un mare minus in ceea ce priveste confortul, din punct de vedere al suspensiei. Si pe autostrazile patriei.... tot sa mergi confortabil cu 215/45.
                              Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF