Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Detarare

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Detarare

    Recent am schizitionat un Sprinter 413, masa maxima autorizata de 4,6 t. Stie cineva cum pot micsora masa maxima autorizata la 3.5t , sa poata fi condus cu B-ul. Stima

  • #2
    Salut, se merge la cea mai apropiata reprezentanta mercedes si acolo consilierul de piese o sa te lamureasca, intai se face o cerere pt detarare apoi certificarea si in final placuta care o sa o pui pe stalp sa nu ai probleme, cu toate aceeste se merge la RAR si ii gata.
    Cheltuiala max. 500ron

    Comment


    • #3
      nu vreau sa-l contrazic pe colegul,dar nu costa numai 500 ron,
      1. accepetul de detarare se obtine de la mercedes bucuresti si costa 50 euro+ tva
      2. apoi se comanda placuta constructo de la orice reprezentatanta mercdes din tara si costa aprox 50 euro+ tva
      3.apoi mergi la RAR si-ti faci omologare ptr 3,5 t ,dar aceasta omologare este artizanala si costa in jur la 1000 ron deoarece trebuie facuta si verificarea tehnica

      am detarat anul trecut in decembrie,

      Comment


      • #4
        Multumesc. Deja am raspunsul de la Mercedes ca pot detara masina (50 euro+tva). Am foat la reprezentanta si am comandat noua placuta (100 lei+tva). De acu astept placuta si o sa vad la RAR ce mai tre sa platesc. Stima.

        Comment


        • #5
          Eu am cumparat un mercedes 413 platforma cu prelata masina este din 2002 si are mma de 4,6 tone.
          cum pot afla daca pot detara masina

          Comment


          • #6
            mergi la orice reprezentanta mercedes si cere nr de tel de la mercedes bucuresti(exista o singura persoana care se ocupa de detarari),suni si le dai seria de caroserie a masinii,pe loc iti si raspund,iar actele se trimit prin curier, citeste mai sus.

            Comment


            • #7
              Persoana contact : Roxana Gheorghe – tel.0752 098388, fax 021/2004620
              Suni la acest numar, dai seria de sasiu si iti raspunde respectiva persoana daca poti detara masina. E persoana care se ocupa de acest lucru la Mercedes Romania. Stima.

              Comment


              • #8
                Originally posted by brain View Post
                Multumesc. Deja am raspunsul de la Mercedes ca pot detara masina (50 euro+tva). Am foat la reprezentanta si am comandat noua placuta (100 lei+tva). De acu astept placuta si o sa vad la RAR ce mai tre sa platesc. Stima.
                Salutare ! .

                Spune-ne , te rog frumos , cum se efectueaza aceasta detarare ? .
                Se umbla la mecanica masinii , pentru a o usura , sau in cartea de identitate se modifica sarcina utila ? .

                Multumesc! .

                Comment


                • #9
                  Detararea se face din taierea sarcinii utile.
                  Modificarea se face in acte din cate stiu....are o valoare procentuala din totalul masinii.
                  Un Iveco duba de 6,5,nu carosata !!!nu se poate detara de exemplu.
                  Atentie la cantar pe drum mai ales cei cu B-ul !!
                  Riscati un mic dosar penal pt.conducere cu categorie neconforma cu masina....daca sunte-ti opriti si cantariti....si depasiti !!

                  Eu am 411 detarat si ma feresc de cantar,cu toate ca am C+E.
                  Last edited by cutaresku; 06-15-2012, 09:44 AM. Reason: corect "sunteti"

                  Comment


                  • #10
                    Desi nu te stresa prea tare in romania cu cantaru caci conform legislatiei poti fi cantarit dar conform cnadr (cei cu cantaru mai nou ISCTR ) nu au treaba cu ce e sub 3,5 tone nici cu ce e pana in 9 locuri asa ca ... daca esti cu 4600 iei amenda,daca ai detarat--o n--ai treaba .

                    Comment


                    • #11
                      HG 69 / 2012 , articolul 9 din capitolul "Incalcari grave" stabileste sanctiunile in cazul depasirii sarcinii maxime autorizate .

                      Comment


                      • #12
                        Da doar pentru ,,camioane,, cele peste 3,5 restu sunt excluse

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by ionut1410 View Post
                          Desi nu te stresa prea tare in romania cu cantaru caci conform legislatiei poti fi cantarit dar conform cnadr (cei cu cantaru mai nou ISCTR ) nu au treaba cu ce e sub 3,5 tone nici cu ce e pana in 9 locuri asa ca ... daca esti cu 4600 iei amenda,daca ai detarat--o n--ai treaba .
                          Daca ai o utilitara de 3,5 T ( 1,7 T , sarcina utila maxima autorizata ) si transporti 2,5 T , nu esti supus controlului ISCTR , pe sosea ? .

                          Ne poti indica legea si paragraful unde scrie treaba asta ? .

                          Comment


                          • #14
                            Pe siteul cnadr era specificat cred ca exista si acuma
                            Pentru isctr nu am avut timp sa studiez legislatia,dar stiu sigur ca nu e alta noua ci cumulata din arr,cnadr si rar deci trebuie sa fie la fel !

                            Comment


                            • #15
                              UIte ca am avut ceva timp si am cautat rdinul 995 din 7 decembrie 2011 art 7 paragraful 2 spune asa :
                              (2) În exercitarea atribuþiilor de serviciu, inspectorii au dreptul sã controleze:
                              a) orice vehicul rutier utilizat la efectuarea transporturilor rutiere, inclusiv vehiculele înmatriculate în alte state, cu excepþia vehiculelor rutiere destinate transportului de mãrfuri a cãror masã totalã maximã autorizatã, inclusiv remorca sau semiremorca, nu depãºeºte 3,5 tone ºi a autovehiculelor destinate transportului de persoane, care prin construcþie ºi echipare au cel mult 9 locuri pe scaune, inclusiv locul conducãtorului auto;

                              si linku pentru tot articolul cine are rabdare si curiozitate :http://www.monitoruljuridic.ro/act/o...or-134102.html

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF