Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

cutie manuala A170

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • cutie manuala A170

    Ma vad nevoit sa aduc in atentia voastra un nou subiect. Am observat un sunet"huruit" destul de puternic, atunci cand depasesc viteza de 110km/h in treapta 4 si 5, cu al meu A170. Se aude ca atunci cand cutia nu ar avea suficient ulei. Acum intrebarea mea ar fi cum pot verifica nivelul de ulei din cutie ? Ce ulei pot pune ? Pe unde gasesc busonul ? Va multumesc anticipat.

  • #2
    De preferat sa te prezinti la un Service sa inlocuiesti uleiul din cutie deoarece nu cred ca a fost schimbat ..Eu am folosit ulei tip MOBIL 1 SHC 75W90 .
    Iata si caracteristicile uleiului ...
    MOBIL SHC 75W90, ulei de transmisie recomandat pentru angrenaje, multigrad FULLY SYNTHETIC, pentru cutii de viteze, transmisii manuale care functioneaza in conditii severe. MOBIL SHC 75W90 asigura o lubrifiere excelenta atat la temperaturi ridicate ridicate cat si la temperaturi joase.
    In cutie intra 1,8 litri iar dupa schimbarea lui sa vezi diferenta ....
    Attached Files

    Comment


    • #3
      Salut,
      La cutie ai 2 busoane. Unul de golire si altul de umplere. Uleiul trebuie sa respecte norma MB 235.10 conform cu fisierul atasat. Si la mine a aparut acest huruit care se manifesta intre 40 si 70km/h atunci cand este fff cald afara. Dimineata cand plec cu ea nu se aude. In cazul meu...uleiul a fost schimbat. Am vorbit sa o duc sa ii fac o diagnosticare. Dupa ce am diagnosticul va anunt.
      Attached Files

      Comment


      • #4
        Originally posted by moisedan View Post
        Salut,
        La cutie ai 2 busoane. Unul de golire si altul de umplere. Uleiul trebuie sa respecte norma MB 235.10 conform cu fisierul atasat. Si la mine a aparut acest huruit care se manifesta intre 40 si 70km/h atunci cand este fff cald afara. Dimineata cand plec cu ea nu se aude. In cazul meu...uleiul a fost schimbat. Am vorbit sa o duc sa ii fac o diagnosticare. Dupa ce am diagnosticul va anunt.
        Multumim ptr PDF. Foarte util. Si eu intentionez sa schimb uleiul la cutie/diferential si nu stiam ce norma trebuie sa respecte.
        Merci frumos!

        Comment


        • #5
          O sa incep prin a schimba uleiul si am sa revin cu informatii. Multumesc foarte mult pentru sfaturi si info.
          P.S. - Mi-a spus un asa zis mecanic ca ar fi vorba de rulmentii de la cutie.

          Comment


          • #6
            Originally posted by ciobanita2002 View Post
            O sa incep prin a schimba uleiul si am sa revin cu informatii. Multumesc foarte mult pentru sfaturi si info.
            P.S. - Mi-a spus un asa zis mecanic ca ar fi vorba de rulmentii de la cutie.

            Schimba Mesterul vorbeste prostii ........
            Intreabal cati rulumenti are o cutie .......???

            Comment


            • #7
              am schimbat uleiul la cutie . Am pus MOBIL SHC 75W90 pe care l-am gasit la un pret de 57 lei / litru. Din pacate problema cu zgomotul persista. . De mentionat este ca intra bine in viteze si nu mai alte alt simptom in afara de zgomot. Daca mai are cineva idei ... Va multumesc anticipat.

              Comment


              • #8
                Am si eu o problema asemanatoare...huruie destul de puternic si cand apas ambreiajul dispare....oare un mecanic bun in bacau unde il gasesc??

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Luca87 View Post
                  Am si eu o problema asemanatoare...huruie destul de puternic si cand apas ambreiajul dispare....oare un mecanic bun in bacau unde il gasesc??
                  Salutare!
                  Daca zgomotul dispare atunci cand calci pedala de ambreiaj eu spun ca ar trebui sa te gandesti si la rulmentul de presiune. Daca are uzura mare, atunci cand este in sarcina poate face zgomot, zgomot care dispare atunci cand iese de sub sarcina ( cand calci pedala de ambreiaj)
                  Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                  Comment


                  • #10
                    Referitor la ulei, eu am folosit Castrol EP 80W90 Manual pe care l-am gasit la un pret destul de bun : 23 ron/ litrul. Iata si caracteristicile :EP 80W-90
                    Mineral -Transmisii manuale

                    Ulei mineral aditivat pentru extremă presiune, recomandat pentru cutiile de viteze la care se solicită nivelul de performanţă API GL 4. Asigură protecţie ridicată la oxidare, coroziune, spumare şi o bună compatibilitate cu elementele de etanşare.
                    Performante / Aprobari

                    • API GL 4
                    • MB 235.1
                    • MAN 341 (Tip N)
                    •ZF TE-ML 02/08
                    Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                    Comment


                    • #11
                      Sar putea sa fie un rulment din cutie ! Verificati oameni buni nu mai stati asa eu cum am o mica problema la masina nu pot dormi nici noaptea
                      diagnoza reparatii mb dezmembrari auto

                      Comment


                      • #12
                        Deci pana la urma exista un rulment in cutie ?? ca nu mai inteleg .
                        Si apoi treaba cu verificatul .... eu cred ca sti si tu alex ce inseamna sa dai cutia de viteze jos si sa gasesti un mester bun sa o verifice. Daca era asa usor, verificam imediat ce am auzit acel zgomot. Pana in momentul in care imi dau "gargarita" pe mana mersterilor de colt de strada incerc sa ma documentez cat mai mult . Nu as vrea sa imi strice mai rau masina doar din presupuneri ce sau adeverit doar pe interventii facute pe dacii. Daca a mai avut cineva o problema asemanatoare .. si poate sa-mi spuna cum a rezolvat astept raspuns .

                        Comment


                        • #13
                          Cum pot verifica nivelul uleiului din cutia de viteza? daca daca e indeajuns sau am lipsa,parca de la o vreme simt ca agata putin.

                          Comment


                          • #14
                            Eu aveam tot asa un zgomot in cutie cand schimbam din a4 in a5 si am fost la mecanic si mi-a spus ca este diferentialul,asa ca a trebuit sa schimb cutia .Mentionez ca am schimbat si uleiul si tot degeaba,zgomotul a ramas.

                            Comment


                            • #15
                              Salut,
                              In acest moment cutia de viteze este data jos de pe masina si desfacuta bucati. Problema....zgomot destul de mare la rulare si la schimbarea vitezei a 3-a in anumite conditii facea un zgomot.
                              Dupa ce am desfacut cutia....rulmentii de la diferential facuti tandari. Restul pinioanelor aratau super OK. Am comandat toti rulmentii din cutie (6 la numar pentru cei care nu stiu), semeringurile, sincronul de vit 3 si surpriza ......ansamblu de furci. Ansamblu de furci trebuie sa-l schimb pentru ca in capul lor au niste piese de plastic care s-au spart si nu se gasesc de schimb. Toate piesele comandate sunt originale pentru ca nu se gasesc altfel.
                              Dupa parerea mea ( si nu numai a mea ) schimbarea uleiului nu va rezolva zgomotele din cutie.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF