Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

cutie in 5 trepte

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • cutie in 5 trepte

    Salutare

    Masina pe care urmeaza sa o achizitionez a avut cutie manuala in 4 iar vechiul proprietar a pus cutie in 5, schimbat bucata de cardan care intra in cutie plus tije!Am o nelamurire inc eea ce priveste pozitionarea marsharierului la cea in 4 era pozitia treptei 1 dar apasat pe schimbator iar acum este tot cu apasare pe schimbator dar ca si cuma r fi treapta a 6 a! Am vazut cutie in 5 la modelele astea cu marharier in pozitia treptei 1! Alta problenma ar fi reglarea tijelor pozitia treptelor de viteza fiind dubioasa..adik tr 1 foarte in fata iar tr 2 cam in aceeasi pozitie cu tr 1 dar mai in spate putin ( mi se apr ff apropiate) , alta problema ar fi faptulc a in momentul inc are trec din tr 3 in tr 2 caraie in cazul in care am viteza mai maricica!

    multumesc

  • #2
    1. Sunt mai multe tipuri de cutii:
    - La mine marşarierul e "deasupra" treptei a 2-a (adică ridici şi tragi stânga-spate.
    - Cutia care are treapta 1 în stânga-spate se numeşte dogleg, şi echipa versiunile Cosworth. Rare ca cioara albă ...
    2. În legătură cu tijele: în mod cert acestea nu au fost confecţionate la lungimile exacte ! Acolo e vorba de milimetri, dacă vrei să schimbe lin. Nu e un capăt de lume, se poate remedia uşor. Pe chestia asta mai rupe ceva din preţ !
    Lord W126 500SE -> 2.5D
    Lady W123 230C -> 240D
    W124 -> 200D
    W208 CLK200 -> 2.0

    W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
    Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
    Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

    Comment


    • #3
      Buna seara.Urmareste daca se aprinde becul de mansalier.Daca nu merge trebuie schimbat ansamblu maneta schimbator ca sa functioneze corect.Distantele mari intre viteze pot veni si de la lipsa bucselor de pe levierele de sub masina care fac legatura intre cutie si schimbator tot de acolo venind si ciriitul la trecerea di 3 in 2.Am cutie cu 5 si circul mai mult in oras cu a treia si foarte rar a patra.Ce folos!

      Comment


      • #4
        dar nu e o problema mare nu? adik se paote remedia?!cineva m-a spus sa nu fe cutie de w126!dar pozitia marhsarierului e normal sa fe ca treapta a 6-a? eu nu am mai vazut asa pe ce mercedes am mai mers daia ntrebam!multam

        Comment


        • #5
          Salut, si eu am avut pe masina w124 motor 250D combi cutie in 5 trepte cu masalierul in a 6 a

          Comment


          • #6
            Originally posted by bulletsq View Post
            dar nu e o problema mare nu? adik se paote remedia?!cineva m-a spus sa nu fe cutie de w126!dar pozitia marhsarierului e normal sa fe ca treapta a 6-a? eu nu am mai vazut asa pe ce mercedes am mai mers daia ntrebam!multam
            ps becul se parnde!am nteles ca a schimbat si schimbatorul de vteze!

            Comment


            • #7
              Me singura chestie imi e teama sa nu fi pus cutie de desel pe benzina...!

              Comment


              • #8
                Originally posted by bulletsq View Post
                Me singura chestie imi e teama sa nu fi pus cutie de desel pe benzina...!
                Cutia cu 5 trepte diesel cu casa de aluminiu este GETRAG 717.400 numarul este sub surubul unde pui ulei in cutie.
                Sint cuti cu multe probleme si e foarte greu sa gasest in stare buna.

                Comment


                • #9
                  Buna seara !


                  Si ce daca ai pus cutie de diesel pe un benzinar ? Sau ti-a bagat cineva in cap prostii de-alea cum ca ar diferi ? Inteligenti oameni...


                  Dragos

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Heavy D. View Post
                    Buna seara !


                    Si ce daca ai pus cutie de diesel pe un benzinar ? Sau ti-a bagat cineva in cap prostii de-alea cum ca ar diferi ? Inteligenti oameni...


                    Dragos

                    Comment


                    • #11
                      Am si eu un w124 250d cu cutie in 5 trepte si marsarier in locul treptei 6...la dezmembrat

                      Comment


                      • #12
                        Buna seara !


                        @nyusszy:

                        Vezi undeva pe-acolo prezentate rapoartele ? Ca tot ce vad eu sunt coduri, si altceva nimic... In plus, 717.411 este clar prezenta si pe 2.0 si 2.3 benzina, si pe 2.0D...


                        Dragos
                        Last edited by Heavy D.; 02-27-2014, 00:29 AM.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Heavy D. View Post
                          Buna seara !


                          @nyusszy:

                          Vezi undeva pe-acolo prezentate rapoartele ? Ca tot ce vad eu sunt coduri, si altceva nimic... In plus, 717.411 este clar prezenta si pe 2.0 si 2.3 benzina, si pe 2.0D...


                          Dragos
                          Poate ca gresec dar pe motor de 200 -230 benzina vine cutia 717 401
                          Pe motare 250-280 benzina se potriveste cutia diesel 717 400
                          Am gresit el are motor M115 pe motor M102 nu se potriveste .
                          Last edited by nyusszy; 02-27-2014, 00:58 AM.

                          Comment


                          • #14
                            Cutii manuale W201

                            Buna seara !


                            Link-ul ala de la tine zice asa despre W201:

                            Cutii W201.jpg

                            Eu vad acolo de sase ori 717.411, astfel:

                            - de doua ori la motorul M102 de 2.0
                            - de doua ori la motorul M102 de 2.3
                            - de doua ori la motorul OM602 2.5D


                            Nu vad deloc 717.400 si nici 717.401 la W201 in lista . Dar, daca tot vorbim de ele, au rapoarte identice cele doua...:

                            Cutii W201 2.JPG


                            Cat despre 717.411 (200D si 2.5D), asta arata asa pe dinauntru si necesita volanta cu masa simpla:

                            I. 3,91; II. 2,17; III. 1,37; IV. 1,0; V. 0,78; R. 4,27


                            Iar 717.412 de dupa septembrie 1989 arata asa si necesita volanta cu masa dubla:

                            I. 3,91; II. 2,17; III. 1,37; IV. 1,0; V. 0,81; R. 4,27


                            La masini de aceeasi clasa/greutate construite pentru acelasi scop, cutiile au rapoarte 99% identice. Si aceleasi rapoarte le gasesti si la motorizarile mari, diferenta o da raportul final, adica cel al diferentialului. Si nu exista asa ceva precum "cutie diesel" sau "cutie benzina", cand vorbim de motorizari apropiate ca performanta...


                            Alte idei ?


                            Dragos
                            Last edited by Heavy D.; 02-27-2014, 01:47 AM.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by bulletsq View Post
                              cineva mi-a spus sa nu fe cutie de w126 !
                              Acel cineva nu joacă în filmul ăsta ...
                              Originally posted by bulletsq View Post
                              pozitia marhsarierului e normal sa fe ca treapta a 6-a? eu nu am mai vazut asa pe ce mercedes am mai mers daia ntrebam!multam
                              Originally posted by nino View Post
                              Salut, si eu am avut pe masina w124 motor 250D combi cutie in 5 trepte cu masalierul in a 6 a
                              Originally posted by ediskan89 View Post
                              Am si eu un w124 250d cu cutie in 5 trepte si marsarier in locul treptei 6...la dezmembrat
                              Confirm şi eu: motorul meu de doijumate dizăl aspirat de pe Lord provine de pe un W201, cu cutia originală, cu marşarierul tot aşa.
                              Lord W126 500SE -> 2.5D
                              Lady W123 230C -> 240D
                              W124 -> 200D
                              W208 CLK200 -> 2.0

                              W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
                              Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
                              Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF