Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cum se numește această piesă?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum se numește această piesă?

    Dragi prieteni,

    îmi cer scuze pentru ignoranța mea, dar habar nu am cum se numește piesa din imagine. Piesa cromata. Mă ajută cineva?
    Attached Files

  • #2
    Salut! "Bandou aripa"? Daca ai nevoie de codul reperului imi trebuie VIN-ul masinii.

    Interesant capacul jantei

    Comment


    • #3
      Salut! Nu, nu e bandou! Eu mă refer la decorația aceea mică de pe aripă, cromată.

      Din păcate mașina nu-mi aparține...
      E un E500 japonez...

      Comment


      • #4
        cred ca ornament ii zice...

        Comment


        • #5
          Cum se numete aceast pies?

          F interesant modelul. Facut impreuna cu Porsche...chiar exista si in nomenclatorul Porsche: type 2758.
          Revenind:
          Aripa vine cu tot cu badoul acela.
          Cod piesa(aripa cu tot cu bandou): A1246904140/A1246904240 stanga/dreapta
          Sau
          A1246908940/A1246909040 (update reper).

          Comment


          • #6
            Aha! Da, asta căutam! Nu mi-am imaginat că vin la pachet, decorația crom și piesa de aripă...
            hmmm
            Mă întreb dacă poate fi adaptată de pe o aripă normală de w124, decorația, pe o aripă de E500...

            Comment


            • #7
              Salut! Codul piesei pe care o cauti este 124 698 05 80 daca vrei sa o iei noua! Sau o poti gasi (din dezmembrari) la orice w124 cu motor mai mare de 2.6 .


              Sper sa te ajute!

              Alex.


              Edit: Pentru alte coduri de piese sau orice alte informatii viziteaza si asta... E un post facut de mine si stiu ca am pus ceva si despre motoarele M119.
              Last edited by W124Addicted; 10-28-2016, 10:14 AM.

              Comment


              • #8
                Salut. Mulțumesc, Alex! Adică vrei să spui că pe motoarele mai mari acel ornament e exact ca cel de pe E500?

                Comment


                • #9


                  Originally posted by porfyrus View Post
                  Salut. Mulțumesc, Alex! Adică vrei să spui că pe motoarele mai mari acel ornament e exact ca cel de pe E500?
                  In principiu tot ce e peste 2.6 ar fi "spot on" pentru ca sunt aceleasi piese. Asta, bineinteles, daca si gasesti o piesa in stare buna.

                  Comment


                  • #10
                    Teoretic nu ar fi, apare alt cod pentru E500 (036): A1246982180 / A1246982280 (stânga/dreapta; și e doar pt E500 USA/JP/E60 AMG).
                    Acum fizic, dacã se potrivesc, nu mai știu.
                    Uite o discuție care o sa te ajute:
                    ADMIN EDIT: See post #31 below for tips on removing the rocker covers and fender trims. Thread title udpated. I decided to replace a dented piece of metal Garnish Moulding on the rear left door. The WIS Factory Service Manual provides several W124 procedures regarding sedans & coupes, yet...


                    Scuze pentru chestia cu aripa de mai devreme, asa mi s-a pãrut; prost se pare.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by ogo View Post
                      Teoretic nu ar fi, apare alt cod pentru E500 (036): A1246982180 / A1246982280 (stânga/dreapta; și e doar pt E500 USA/JP/E60 AMG).
                      Acum fizic, dacã se potrivesc, nu mai știu.
                      Uite o discuție care o sa te ajute:


                      Scuze pentru chestia cu aripa de mai devreme, asa mi s-a pãrut; prost se pare.
                      Da, și eu știu că sunt complet diferite, asta pentru că aripile sunt total diferite. Și doar E500 are așa aripi, și e60.
                      Linkul tău nu merge...

                      Comment


                      • #12
                        Cam asa ar arata ca si element (ne intereseaza chrome-ul)!



                        Ceea ce am dat eu este un cod vechi (OEM). Si avand in vedere ca 500E / E500 / E60 AMG au fost realizate pe structura 300E si E300, o foarte mare parte din piese se vor potrivi. Nu sunt un expert, nu le stiu pe toate si e posibil sa ma mai si insel. Dar cu siguranta, daca te uiti aici si vezi ultimul meu post, vei vedea niste coduri de w124.

                        P.S. : A nu se crede ca fac reclama postarii mele! )

                        Edit: Mai multe cautari, mai multe descoperiri. Intr-adevar, codurile bune sunt cele de la ogo. Le-am gasit in PDF-ul ala. Scuze ogo. 'ma bad!
                        Last edited by W124Addicted; 10-28-2016, 11:16 AM.

                        Comment


                        • #13
                          Link complet:
                          ADMIN EDIT: See post #31 below for tips on removing the rocker covers and fender trims. Thread title udpated. I decided to replace a dented piece of metal Garnish Moulding on the rear left door. The WIS Factory Service Manual provides several W124 procedures regarding sedans & coupes, yet...

                          Comment


                          • #14
                            Multumesc tuturor pentru ajutor, voi trece pe la un magazin de piese sa vad daca si cu cat pot luat acele decoratii din crom. Am gasit codurile multumita linkurilor voastre!

                            Comment


                            • #15
                              pretul unei decoratiuni este de 269 de RON...

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF