Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cum sa sterg contul asta ?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum sa sterg contul asta ?

    Poate sa imi spuna cineva va rog cum sa sterg contul asta ?
    Nu mai am nici mercedes, l-am vandut , nici nu mai vreau sa cumpar mercedes vreodata , asa ca nu mai am ce cauta pe aici.
    +40758148228 whats app active

    Proud owner of Lady Blue W140.

  • #2
    Salutare!
    Din cate stiu eu contul nu se poate sterge. Ramane alegerea ta, daca mai treci pe aici sa "ne saluti" macar, sau nu!
    Toate cele bune!
    Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

    Comment


    • #3
      Originally posted by LauLaur View Post
      ...Din cate stiu eu contul nu se poate sterge....
      Asa este... Doar conturile clona s-au sters... In rest si cei banati au ramas cu conturile (dezactivate) (adica tot ce au scris a ramas vizibil in continuare).


      Originally posted by LauLaur View Post
      ...Ramane alegerea ta, daca mai treci pe aici...sau nu!
      Corect! Din moment ce nu se mai doreste prezenta pe acest Forum e foarte simplu: evitati inserarea in bara de cautare a browser-ului personal a adresei clubmercedes.ro!


      Originally posted by white8snow View Post
      Poate sa imi spuna cineva va rog cum sa sterg contul asta ?
      Nu mai am nici mercedes, l-am vandut , nici nu mai vreau sa cumpar mercedes vreodata , asa ca nu mai am ce cauta pe aici.
      Ce sa mai zic? Never say never!

      Bafta!
      W123 280E Blue Green Metallic

      W126 280SE Champagne Metallic
      W126 280SE Black Blue Metallic
      W126 500SE Lapis Blue Metallic
      W126 500SE Midnight Dark Blue

      W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
      W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

      Comment


      • #4
        Ati avut vreodata senzatia ca desi vrei sa scapi de ceva orice faci se intoarce la tine ? Noh exact asta am eu cu masina asta. Nu s-a putut consuma vanzarea pentru ca mapetul in cauza are o gramada de datorii la stat si nu o poate transcrie si in conditiile astea nu accept sa se plimbe cu masina pe numele meu sa platest amenzi si impozite asa ca pana nu isi clarifica stituatia i-am dat avansu inapoi si masina nu a plecat din curte. Dar la cum vad eu treaba are vreo 15.000 lei de dat, nu cred ca ii are prea curand.
        Asa ca fiind inca proprietar de mercedes, desi fara voia mea , sunt in situatia in care stau si imi beau cafeaua si ma uit la ea in usa de la garaj si ea la mine. Partea ciudata e ca dupa ce i-a fost inlcuit complet motoru merge excelent si toti ma lauda cum de e asa bine intretinuta si cum intreb pe cineva , da e ok masina, motoru asta nou chiar am avut noroc cu el, merge excelent, da nu vrei sa o cumperi ? hai ca nu e masina rea, uite tot pe ea este facut acuma de curand, uite si garantie pe motor, si oamenii.... poi stii sa vezi, e cam mult impozitul, poi baga astia ceva taxa, ba nu ... am si eu una de vandut, sau am de serviciu.

        De fapt am intrat sa imi iau ramas bun si sa va salut pe toti, sa multumesc de gazduire , da vad ca nu prea e cum am crezut eu.
        +40758148228 whats app active

        Proud owner of Lady Blue W140.

        Comment


        • #5
          o poti radia din circulatie si sa o scoti de la impozit pana cand o poti da. Noul proprietar oricum va trebui sa o inmatriculeze, orice ar fi.
          Duci la primarie ca esti proprietar pe un spatiu in care poti tine masina si gata.
          Se poate face asta mai nou, dar din pacate anul asta deja a inceput, si nu de impozit nu mai scapi.
          Last edited by Sharky; 01-21-2018, 13:26 PM.

          Comment


          • #6
            Salut, care e problema ta cu datoriile lui???Vinzi masina cu contract de vanzare cumparare, o radiezi din financiar si apoi cu aceste acte mergi la politie si ii instiintezi oficial de schimbarea proprietarului masinii, lasand la ei copii dupa acte.Ei opereaza aceasta informatie in calculator si apoi el poate lua nsphe milioane de amenzi deoarece in momentul in care se cere informare de la politie despre proprietarul masinii acestia o sa le directioneze pe toate pe numele lui !!Asta am facut eu in decembrie cand am vandut duba si omul a luat-o sa "mai traga doua trei curse de Anglia" pana o inmatriculeaza pe numele lui..De procedura asta sunt sigur suta in suta !!Apoi dupa legile de anul trecut stiu ca e obligat in 30 de zile de la vanzare sa o treaca pe numele lui altfel masina se radiaza automat !Informatia asta doar am auzit-o dar nu stiu exact cum opereaza ca nu m-am lovit de ea !Asta daca tot vrei sa ne parasesti..... Apropo, ce pret are halatul? Stima.
            Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
            Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
            Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
            SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
            https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

            Comment


            • #7
              Inseamna ca astia de la finante is cu capu. Am fost cu omu de mana si mi au zis ca trebuie sa plateasca pentru a putea inmatricula. Si am spus si eu exact ca tine, poi o inmatriculeaza el dupa aia, da asa nu a vrut el. Ca stia ca nu poate dupa aia. Asa ca am renuntat. Am cerut 2500 desi e pierdere curata la cat am ingropat in ea. Da asa e la masini. Ma tot obsedeaza gandu ala, cum mama naibi mi a sarit boltu de la piston. Ala e a naibi de bine pus acolo, a sarit si a batut in bloc pana l-a spart. Mi a subrezit foarte tare increderea in motoarele mercedes. Acuma is paranioc, aud sunete ciudate si unde nu sunt.
              Ca sa iti spun drept cam de asta nu mai vreau mercedes, nu mai am incredere in ele.
              +40758148228 whats app active

              Proud owner of Lady Blue W140.

              Comment


              • #8
                Tu cauta daca nu a fost desfacut motorul ala inainte.
                Altfel, era vechi si el, ce sa ii faci.

                Alta faza, la finante nu te intereseaza pe tine ce datorii are ala. Tu te duci la finaintele tale cu contractul, copii dupa buletine, (nu cred ca e nevoie de buletinul lui) si masina a disparut de pe tine. Restul nu mai e problema ta, devine problema omului respectiv.

                Nu se radiaza nimic din circulatie, inca! Se tot vorbeste despre asta, dar inca nu e in practic nimic.
                Daca aveti probleme, faceti cerere la prefectura si masina va aparea ca radiata cand il opreste in trafic sau pt amenzi rovigneta. Evident puteti face cererea
                Aveti deja foaia de radiere de la primarie.

                Pacat ca nu ai scos-o din circulatie, plus cerere de scoatere de la impozit, mai economiseai niste bani.

                Crede-ma e mai simplu sa intrebi la politie/primarie care e procedura decat sa intrebi pe forum.
                Last edited by Sharky; 01-22-2018, 03:58 AM.

                Comment


                • #9
                  Fără a fi ironic sau cârcotaș, ai postat sâmbătă la 10:30 că vrei sa ștergi contul deoarece ai vandut mașina, iar apoi revii duminică si zici că nu ai anulat tranzacția din cauza datoriilor ce le avea cumpărătorul la finanțe. Sunt deschise ghișeele la finanțe sâmbătă dupa amiază? Sau știai deja ca mașina nu se va vinde cand ai postat subiectul?
                  Cu cat cunosc mai multi oameni, cu atat imi iubesc mai mult cainele.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Sharky View Post

                    Crede-ma e mai simplu sa intrebi la politie/primarie care e procedura decat sa intrebi pe forum.
                    Da colegu, o fi mai simplu sa intrebi la militie sau la Consiliu despre procedura dar de multe ori primesti raspunsuri mai bune pe forum de la cei care au trecut prin aceste proceduri !!Si eu tocmai aia scriam :eu am trecut prin aceasta procedura luna trecuta !
                    Bun, omul de la primarie nu e cu capul, a procedat corect .!Daca vanzatorul si cumparatorul sunt din acelas oras functionarul trebuie sa execute operatia directa:radiere de la tine si inmatriculare Fiscala la cumparator pe loc, lucru imposibil de facut daca cumparatorul are datorii !
                    Se poate face operatiunea doar daca, cumparatorul este din alt oras, respectiv alta circumscriptie fiscala, deoarece in momentul radierii de la tine functionarului nu-i apare ce datorii are cumparatorul la fisc !
                    Asa ca, urmatorul client vezi sa fie din alt oras .Stima.
                    PS: cat priveste subiectul principal si anume razboiul tau cu motorul de Mercedes eu zic asa: ai probleme mari cu ..PHISICUL
                    Au fost si sunt oameni care au ramas cu masinile in drum, cu marfa si persoane in ele ,uneori chiar la prima cursa si tot au mers mai departe cu Mercedes si tu.....fugi asa la prima problema in casnicie?!?! Asa a fost sa fie cu acel motor, ia partea buna a lucrurilor si mergi inainte...Asta nu insemna ca nu mai avem incredere in motoare, ca nu o sa se mai strice sau ca alte marci sunt...indestructibile....parerea mea..
                    Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                    Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                    Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                    SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                    https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                    Comment


                    • #11
                      Nu as merge asa de departe, dar intr-adevar e o problema mai mult de perspectiva. Cand ai contact cu firme de transport, cu masini de marfa ( am mers si eu pe Sprinter o vreme ) nu mai privesti motorul ca ceva idealizat si intangibil care nu trebuie sa pice niciodata cu intretinerea corespunzatoare. Nici nu zic sa-l vezi ca un consumabil, dar masinile mananca bani, nervi si timp orice ai face. Iar daca iei ceva nou din generatia asta, o sa manace si alea ca is niste porcarii la care s-a taiat la costuri pe unde s-a putut ( nu ma refer la senzatii si materiale interioare de Mercedes / BMW / Audi, acolo au trebuit sa pastreze "feel-ul de premium" , desi au taiat de unde nu se vede de catre utilizatorul obisnuit ).

                      Nu o sa gasesti masina ideala, nu o sa gasesti masina care nu pica.
                      Stii cate povesti cu lant sarit si motor picat am citit la M271 ? Sunt si pe forum vreo 2-3 cazuri. Si totusi am luat masina cu M271, pentru ca nu am gasit la concurenta ceva mai bun ca raport performanta / fiabilitate / confort ( la Audi erau TSI-urile de 1.8 cu segmentii prost dimensionati care mananca ulei pana se duce motorul de rapa, la BMW erau cu injectia directa si depuneri si senzori de cacao si erau si aspirate si trageau mai greu, la diesel la BMW se rupea lantul in mers, la Audi picau injectoare etc. ) . Si asta este, deocamdata totul e bine. Daca ma trezesc intr-o dimineata si face poc-poc si-si da ortu', injur oleaca, marchez banul, schimb ce e de schimbat si mergem mai departe. Cu aceeasi masina. Pentru ca in continuare nu vad o alternativa mai buna.
                      Daca in spate ai o dorinta de altceva, e de inteles ca o porcaiesti pe asta ca sa-i justifici schimbarea mai mult pentru tine decat pentru altii. Altfel, daca tragi linie, o sa vezi ca e o solutie buna si mai ieftin de exploatat in continuare decat sa cumperi alta masina cu alte griji. Nu te pacali ca la alta n-o sa auzi zgomote, chestia asta o am si eu si se vindeca greu.
                      Last edited by dkmg; 01-22-2018, 17:15 PM.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by dkmg View Post
                        Nu as merge asa de departe, dar intr-adevar e o problema mai mult de perspectiva. Cand ai contact cu firme de transport, cu masini de marfa ( am mers si eu pe Sprinter o vreme ) nu mai privesti motorul ca ceva idealizat si intangibil care nu trebuie sa pice niciodata cu intretinerea corespunzatoare. Nici nu zic sa-l vezi ca un consumabil, dar masinile mananca bani, nervi si timp orice ai face. Iar daca iei ceva nou din generatia asta, o sa manace si alea ca is niste porcarii la care s-a taiat la costuri pe unde s-a putut ( nu ma refer la senzatii si materiale interioare de Mercedes / BMW / Audi, acolo au trebuit sa pastreze "feel-ul de premium" , desi au taiat de unde nu se vede de catre utilizatorul obisnuit ).

                        Nu o sa gasesti masina ideala, nu o sa gasesti masina care nu pica.
                        Stii cate povesti cu lant sarit si motor picat am citit la M271 ? Sunt si pe forum vreo 2-3 cazuri. Si totusi am luat masina cu M271, pentru ca nu am gasit la concurenta ceva mai bun ca raport performanta / fiabilitate / confort ( la Audi erau TSI-urile de 1.8 cu segmentii prost dimensionati care mananca ulei pana se duce motorul de rapa, la BMW erau cu injectia directa si depuneri si senzori de cacao si erau si aspirate si trageau mai greu, la diesel la BMW se rupea lantul in mers, la Audi picau injectoare etc. ) . Si asta este, deocamdata totul e bine. Daca ma trezesc intr-o dimineata si face poc-poc si-si da ortu', injur oleaca, marchez banul, schimb ce e de schimbat si mergem mai departe. Cu aceeasi masina. Pentru ca in continuare nu vad o alternativa mai buna.
                        Daca in spate ai o dorinta de altceva, e de inteles ca o porcaiesti pe asta ca sa-i justifici schimbarea mai mult pentru tine decat pentru altii. Altfel, daca tragi linie, o sa vezi ca e o solutie buna si mai ieftin de exploatat in continuare decat sa cumperi alta masina cu alte griji. Nu te pacali ca la alta n-o sa auzi zgomote, chestia asta o am si eu si se vindeca greu.
                        Bravo colegu`!

                        Un asemenea post la obiect nu am mai citi de mult!
                        W123 280E Blue Green Metallic

                        W126 280SE Champagne Metallic
                        W126 280SE Black Blue Metallic
                        W126 500SE Lapis Blue Metallic
                        W126 500SE Midnight Dark Blue

                        W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                        W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF