Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

consum exagerat a 140

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • consum exagerat a 140

    Salut !
    Sunt nou pe forum si desi am urmarit posturile celelalte legate despre consum la a 140 nu am gasit nimic relevant pentru problema mea .
    Abia am cumparat masina merge absolut perfect in schimb scoate un consum de aproximativ 15 l ( ceea ce mi se pare exagerat pentru o motorizare de 1397) .
    Am inlocuit bujiile , am puso pe tester am mers foarte ordonat ( pentru ca multi ziceau ca am un condus sportiv ) si sa zic a mai scazut maxim 1 l consumul .
    Stiu si ca in cartea tehnica este trecut cu 9.4 l urban dar totusi pana la 14-15 l e drum lung.
    Intrebarea este : Are o problema tehnica ?
    Pot face ceva sa scada consumul ?

  • #2
    Ai verificat rotile sa nu fie infranate? Cum spuneam pe alt thread, la mine chestia asta mi-a cauzat un consum mare.
    Cand eram mic aspiram la inalt ... acum sofez prin cratere lunare.

    Comment


    • #3
      Sincer sa fiu nu stiu cum sa verific asta dar am fost cu ea la mecanic si cand am cumparato si dupa ( schimb de ulei , schimb pivot stanga , toba de esapament , bujii , schimb filtre ) banuiesc ca ar fi observat cineva problema asta nu ?

      Comment


      • #4
        Cum ai calculat consumul ???

        Comment


        • #5
          O roata infranata nu o vezi uitandu-te la masina. Da o tura scurta (cateva minute) in care incearca sa nu folosesti mai deloc franele. Imediat dupa ce ai oprit masina pune mana pe jante si vezi daca e vreuna calda (sau chiar foarte calda). Daca una e mai calda ca alta atunci acolo e ceva dubios. Ai mai putea si sa le ridici pe cric pe rand si sa incerci sa le invarti manual.

          Presupun ca masurat "ochiometric" consumul dar chiar si asa, un 15 ochiometric mi se pare exagerat de mult.
          Cand eram mic aspiram la inalt ... acum sofez prin cratere lunare.

          Comment


          • #6
            Consumul lam calculat dupa formula 100 x ( a/b) - a = litri carburant , b = km parcursi
            si chiar si fara formula am cumparat masina era pe rosu ( sau acel galben sub sfert ) am alimentat de 250 de lei si am mers exact 385 de km .
            referitor la rotile infranate abia schimbasem discul si venea mirosul de inchis de la discuri ptr ca dupa 300 si ceva de km nu mai miroase .
            Acum in ideea ca as avea rotile infranate ... cum as putea rezolva aceasta problema ?

            Comment


            • #7
              Da o tura de 5-10 km si pune mana pe jante! Pe toate 4. Daca ai ceva infranat ar trebui sa te friga la cat ai consumul.

              Dar si asa fara sa pui mana, masina infranata se simte. Adica nu are zvac,nu trage, simti ca accelerezi si nu se duce cum trebuie...

              Ai cunsumul mare rau. Si eu mi-am luat un 140 si la drum intins,patru oameni in masina, cu 90-100 km/h, mers batraneste, scot sub 6 consumul.

              Daca asta e buba, nu cred ca ai cum sa rezolvi tu. Mergi la mecanicul care ti=a montat discurile, ca parca ai zis ca ai montat discuri si arata=i roata/rotile infranata/e.

              Comment


              • #8
                Un consum facut la becul rosu, te poate induce mult in eroare... Plutitorul ala din rezervor, daca masina e putin in panta, imediat scade acul... Ideal ar fi sa faci un consum cand faci plinul, resetezi kilometrajul pentru distanta parcursa, parcurgi aprox. 100 km, apoi pui benzina din nou si vezi cat intra.
                Eu cat de curand o sa-mi schimb termostatul si lichidul de racire... In cazul meu presupun (mi-ar trebui ceva care sa citeasca parametrii in mers ca sa fiu sigur) ca termostatul nu inchide corespunzator, astfel in mers temperatura motorului scade sub temperatura optima de functionare si uite cum creste consumul... Asta ca o alta varianta pentru problema noastra cu consumul ridicat.
                W168 or nothing!

                Comment


                • #9
                  Originally posted by cezarkage View Post
                  Un consum facut la becul rosu, te poate induce mult in eroare...
                  Te induce in eroare dar nu sare de la 7% la 15%. Adica e deja un consum dublu.
                  Cand eram mic aspiram la inalt ... acum sofez prin cratere lunare.

                  Comment


                  • #10
                    Am facut si o tura prin oras , aproximativ 6 km si nici o janta fierbinte . Am schimbat placutele de fapt . Discurile ar trebui sa le schimb ptr ca sunt ovalizate . Iar referitor la ultimul post am scris si mai sus .... nu pot sa ma iau dupa becul rosu ca intradevar poate nu indica corect dar benzina tot a papat in jur de 52 de l la 385 de km facuti ( exagerat zic eu )

                    Comment


                    • #11
                      Dat fiind ca nu da nici un fel de eroare absolut nimic merge super ok masina se comporta exemplar dar totusi acesti 15 % reprezinta singurul defect care pot sa il impun .

                      Comment


                      • #12
                        A spus un coleg mai sus. O alta cauza pentru consum mare este termostatul.
                        Mergi la cineva cu tester Star. Daca nu ai pe nimeni, ia legatura cu mastermario71, te ajuta el. Uite threadul lui http://www.clubmercedes.ro/diagnoza-...-3-t12086.html

                        Am fost si eu la el si I-am dat de cap. Bafta !!

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by vlad.bulgaru View Post
                          Salut !
                          Sunt nou pe forum si desi am urmarit posturile celelalte legate despre consum la a 140 nu am gasit nimic relevant pentru problema mea .
                          Abia am cumparat masina merge absolut perfect in schimb scoate un consum de aproximativ 15 l ( ceea ce mi se pare exagerat pentru o motorizare de 1397) .
                          Am inlocuit bujiile , am puso pe tester am mers foarte ordonat ( pentru ca multi ziceau ca am un condus sportiv ) si sa zic a mai scazut maxim 1 l consumul .
                          Stiu si ca in cartea tehnica este trecut cu 9.4 l urban dar totusi pana la 14-15 l e drum lung.
                          Intrebarea este : Are o problema tehnica ?
                          Pot face ceva sa scada consumul ?
                          Thread inutil deschis! Ti-a fost greu sa rasfoiesti sectiunea "Probleme Tehnice"?
                          Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                          Comment


                          • #14
                            Laur , am verificat dar nimic din ce am citit nu are vreo legatura cu problema mea . Sunt alte topicuri cei drept dar in care din problema initiala au derivat total discutiile . Ma intereseaza mai ales daca cineva a rezolvat aceasta problema si mai ales ce a facut ptr ca inainte sa deschid un cont aici am tot citit problema dar nimeni nu pare sa vina cu un raspuns concret.

                            Comment


                            • #15
                              Nu gasesti un raspuns concret pe forum.
                              Bolnavii daca isi fac cont pe forum isi afla diagnosticul fara sa mearga la doctor?
                              Aici sunt discutii,sugestii.

                              Mergi la tester, cum ti-am sugerat mai sus.

                              Later edit: Scuze, acum am vazut ca esti din Iasi. Cade treaba cu mastermario71.
                              Last edited by Nedved; 01-15-2016, 00:26 AM.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF