Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Compatibilitate cutii de viteze A Klasse W168

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Compatibilitate cutii de viteze A Klasse W168

    La un A 160 cdi, model 168 am si eu o problema la cutia de viteze si trebuie sa o schimb, pot sa imi pun pe ea o cutie de la un a classe pe benzina sau pot sa imi pun in loc de cutie manuala , una hidramata?
    Masina mea are motorul de 60 de cai putere, si mai exista o motorizare la fel dar are 90 de cai , pot sa imi pun o cutie de la un motor de 90 de cai la unul de 60 ?
    De pe ce modele de a classe e compatibila cutia de viteze cu motrul de a 160 cdi ?
    Am uitat sa mentionez ca masina e din 1998 !

    Multumesc !

  • #2
    Originally posted by gby_radu View Post
    La un A 160 cdi, model 168 am si eu o problema la cutia de viteze si trebuie sa o schimb, pot sa imi pun pe ea o cutie de la un a classe pe benzina sau pot sa imi pun in loc de cutie manuala , una hidramata?
    Masina mea are motorul de 60 de cai putere, si mai exista o motorizare la fel dar are 90 de cai , pot sa imi pun o cutie de la un motor de 90 de cai la unul de 60 ?
    De pe ce modele de a classe e compatibila cutia de viteze cu motrul de a 160 cdi ?
    Am uitat sa mentionez ca masina e din 1998 !
    Multumesc !

    Si eu am uitat sa iti mentionez ca intai trebuia sa-i faci masinii tale o prezentare la sectiunea ''My car...'' si dupa aceea sa ceri sfaturi ptr problemele tale....

    sigpic

    "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

    Comment


    • #3
      Originally posted by mircea600sel View Post
      Si eu am uitat sa iti mentionez ca intai trebuia sa-i faci masinii tale o prezentare la sectiunea ''My car...'' si dupa aceea sa ceri sfaturi ptr problemele tale....
      Regulamentul nu obliga. Si chiar daca obliga numai moderatorii trag de urechi.
      Cine nu are raspuns la problema omului mai bine se abtine de la alte comentarii.
      La urmatoarea postare off-topic primesti sanctiune !


      gby_radu : Schimbarea cutie cu una automata e mult prea complicata.
      Cauta pe forum ca s-a mai discutat, insa parerea mea e ca nu-i o treaba ok...

      Comment


      • #4
        Ok una hidramata ar fi mai greu de pus, dar una de pe alt model , de exemplu una de pe un motor pe benzina sau una de pe un motor diesel, dar cu putere mai mare se poate ?
        Si daca da, de pe ce model?

        Comment


        • #5
          De ce atata mancarime sa faci o asemenea schimbare si foarte costisitoare pe deasupra,pe de alta parte de ce o cutie cu putere mai mare pe o masina care nu dezvolta putere din fabrica,vrei sa-i omori motoru sau ce vrei sa-i faci?Eu unu zic s-o lasi asa,daca vrei putere ia-ti un motor mai mare decat sa te apuci sa faci operatia asta(schimba masina)sau orice altceva.

          Comment


          • #6
            Problema e ca eu nu vreau sa o "modific" sa ii cresc performantele, eu trebuie sa ii schimb cutia ca e sparta si nu gasesc cutie la fel ca asta pe care am spart-o si intrebam daca se potriveste vre-o alta cutie de pe un alt a classe.
            Daca e cineva mecanic auto, sau cineva care a schimbat , sau vre-un cunoscator sa imi raspunda si mie la intrebare.
            Multumesc pentru raspunsurile la obiect !

            Comment


            • #7
              Pentru cutie automata iti trebuie prea multe modificari: Cutia viteze, pedale, schimbator, timonerie, instalatie electrica, etc.
              Nu stiu sigur daca se potriveste, dar in principiu ar trebui sa mearga, pentru ca la w201, w124, w126, w202, cutiile se potrivesc de la diesel la benzina si de la diverse motorizari. Spre exemplu, de la 1,8 la 2,6 este aceiasi cutie, la unele difera ambreiajul (placa, disc, rulment), in rest sunt identice si se potrivesc si intre modele. Si nu numai la Mercedes este aceasta regula. La majoritatea masinilor se potrivesc cutiile de la o motorizare la alta. Mai cerceteaza, dar cel mai bine, pune cutia ta in portbagaj si o compari cu cea pe care vrei sa o cumperi. Daca este la fel, nu e nici o problema.

              Comment


              • #8
                O cutie de benzinar nu ti-ar merge pentru ca e altfel raportul de transmitere a turatiei si probabil vei pierde 15-20 km/h in treapta a 5-a, adica vreo 1000rot/min aceeasi treapta. in rest cred ca ar merge. Problema e cu viteza si cresterea consumului. Nu gasesti o cutie de 160 cdi sau 170 cdi? Doar sunt atatea pe la dezmembrari si pe net. Daca cauti iti gasesti in 5 minute. Nu pun link sa nu fie problema. Cred ca se potrivesc cutiile de la 160 cdi la 170 cdi deoarece numai alezajul si softul la motor difera, si asta pana la noul model din 2004-2005, si poate si de pe noul model s-ar potrivi, dar la alea cere proprietarul mai mult pe ea.
                Last edited by Dj Sky; 12-21-2009, 09:29 AM.

                Comment


                • #9
                  Nu vei putea niciodata sa schimbi cutia de viteze manuala cu una automata la automobilul tau cutia automata este comandata electronic de calculatorul de cutie si cel de motor in ceea ce privesc cutiile manuale de A si B nu stiu sa fi avut probleme singura problema este cand apesi ambreijul la jumatate se aude un zgomot metalic zgomotul este foarte inselator
                  Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                  TEL 0722623721.

                  Comment


                  • #10
                    dj sky, am cautat cutie de a 160 cdi, 170 cdi si am gasit, dar cea mai ieftina 450 euro.
                    ai cumva idee sau stie cineva vre-un site unde as putea sa gasesc mai ieftina de atat?

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF