Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce sa verific la achizitie unui Mercedes w201?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce sa verific la achizitie unui Mercedes w201?

    Doresc sa imi cumpar un Mercedes w201 200d, am gasit unul in stare buna din anul 90', interior este cam uzat dar asta nu este o problema.
    Ce ma sfatuiti, ce probleme ascunse pot fii la acest model?Ce sa verific?Unde sa verific de rugina?
    Va rog daca puteti sa imi dati cat mai multe sfaturi la ce sa verific.
    Va doresc sa aveti o zii buna!

  • #2
    ce poate fi mai grav sunt km multi,aka compresie scazuta,gaze in carter...

    Comment


    • #3
      Merci pt sfat, orcium km nu stiu daca sunt reali sau nu si ca o masina din 90' are ceva km.
      Daca mai aveti un sfat il astept

      Comment


      • #4
        De rugina de verificat la roata de rezerva,si cum deschizi porbagajul exact intre cheder si luneta acel spatiu am vazut la multe care nu au fost prea intretiunute umflat de rugina...Eventual nu stiu sigur dar daca are bandouri pe usi din aclea de plastic (sper sa ma fi exprimat corect) da unul jos sa vezi ce e sub el,in rest bafta la achizitie
        Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

        Comment


        • #5
          Merci

          Da Mercedesu pe care l-am gasit este modelu din 90' cu bandouri late.In portbagaj nu are rugina la roata de rezerva, chiar am fost atent ca am avut un mercedes cobra si mai stiu cate ceva din probleme.Masina a fost revopsita acum ceva timp si trebuie oricum revopsita pentru ca a crapat lacu.
          Va multumesc pentru sfaturile date si mai astept si alte sfaturi.
          Stii daca se poate verifica seria altundeva deca R.A.R, ca sa nu ma trezesc cu vreo surpriza.

          Comment


          • #6
            Sa fi foarte atent la rugina, 190-urile stau cam slab la capitolul asta. Ma gandesc ca nu o sa stai sa dai ornamentele de pe ea sa te uiti la praguri, dar macar incearca sa o ridici pe cric din toti suportii pe rand sa vezi daca rezista. Si la serii ma gandesc ca te poti duce la statii itp, dar nu vad de ce nu teai putea uita tu, ca iti dai seama daca seria e schimbata, arunci si tu un ochi mai atent la panoul dintre motor si baterie.
            Last edited by valikwild; 01-02-2011, 19:04 PM.
            i used to be with IT, but then they changed what IT was. Now what i'm with isn't IT, and what's IT seems weird and stupid to me.

            Comment


            • #7
              Cei de la RAR au o lampa speciala cu care verifica seriile la sasiu . Nu stiu daca si cei de la statiile ITP au asa ceva .
              Stiu cel putin un caz ( faptul s-a intamplat ce ceva ani in urma ) in care s-a cumparat un Mercedes cu mai multe verificari ITP , si la RAR s-a constat ca seriile erau false .
              Asa ca nu dai banii pana nu vezi autentificarea de la RAR .

              Comment


              • #8
                Acea lampa e doar lumina...Si in plus nu se preteaza nimeni la valoarea asta sa stanteze alte serii,dar pentru siguranta ta verifica tablita de la radiator si in fata bateriei ai o noua stanta sa coincida seriile
                Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                Comment


                • #9
                  "Tablita de la radiator" este cel mai usor de inlocuit , fiind fixata cu popnituri .
                  Partea din spatele bateriei se taie frumos cu aparatul de sudura si se inlocuieste .

                  Comment


                  • #10
                    Partea din spatele bateriei se taie frumos cu aparatul de sudura si se inlocuieste
                    Pai totusi ar fi vizibila treaba zic eu,dar nu contest ca sunt si persoane care pot face la perfectie insa nu cred ca pentru o asemenea valoare s-ar complica cineva sa isi aprinda paie in cap.Ce mi se pare mai simplu pentru Bucuresti mergi frumos la Politie si faci contractul de vanzare cumparare acolo (am facut si eu deci stiu deja operatiunea) unde se va verifica dupa serie daca masina e ok,banuiesc ca e echivalentul autentificarii data de RAR.Costul paremise ca era undeva la 50 de lei.
                    Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by broscutza2001 View Post
                      Pai totusi ar fi vizibila treaba zic eu.
                      Ai sa razi ....
                      Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                      http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                      http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                      Comment


                      • #12
                        @carmine nu am inteles ideea...Poate poti fi putin mai explicit.
                        Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by broscutza2001 View Post
                          @carmine nu am inteles ideea...Poate poti fi putin mai explicit.
                          Se taie tabla aia atat de bine si se sudeaza atat de misto ca uneori si unuia avizat ii e greu sa-si dea seama. Autentificarea RAR iti va da certitudinea ca nu e cu serii puse.
                          Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                          http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                          http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                          Comment


                          • #14
                            Quote:
                            Originally Posted by broscutza2001
                            @carmine nu am inteles ideea...Poate poti fi putin mai explicit.

                            Se taie tabla aia atat de bine si se sudeaza atat de misto ca uneori si unuia avizat ii e greu sa-si dea seama. Autentificarea RAR iti va da certitudinea ca nu e cu serii puse.
                            Se pacaleste si RAR-ul la faza cu seriile...Cineva din familie mai exact un unchi a inscris in noiembrie 2010 un Mercedes Sprinter adus din Germania cu seriile si actele unuia din dezmembrari fara sa dea nici un fel de spaga...Doar transplant de serii si sincer daca te uitai vedeai etichete lipite cu seria originala dar cei de la RAR le-au ignorat de asta spuneam ca pentru un w201 nu stiu daca renteaza sa faca cineva o chestie de gen.Oricum ramne discutabil pareri pro si contra pot aparea oricand,eu iti multumesc ca m-ai lamurit cu ce te intrebasem mai sus
                            Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                            Comment


                            • #15
                              Ar mai fi o treaba de lamurit .
                              De cand politia din Bucuresti verifica seriile de pe masini atunci cand se fac contracte de vanzare-cumparare ?.
                              Eu stiam ca la perfectarea actelor la Politie , trebuie prezentat Certificatul de Autentificare a masinii emis de RAR .
                              Banuiesc ca in toata tara exista aceeasi procedura .

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF