Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Becuri clasice vs LED-uri

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Becuri clasice vs LED-uri

    Salut.
    Ma ,,impinge'' gandul sa-mi inlocuiesc o parte din becurile clasice cu smd-uri : pozitie fata-spate, stop frana, semnalizare fata-spate, mers inapoi, ceata , lampa numar si stop suplimentar hayon, plafoniere, torpedou, bord si ale comutatoarelor .
    M-am consultat cu un prieten in domeniu si mi-a recomandat ca H1, H3 si H7 din far sa ramana clasice Acestea au luminozitate foarte buna dar nu au focalizare pe masura deci nu se merita.
    Pareri ?
    Last edited by cl600; 03-01-2016, 09:27 AM.

  • #2
    Foarte bun sfatul prietenului tau. Asa este, H1, H3, H7 cu led nu prea fac fata. Mai bine ceva becuri mai bune, gen Philips pentru faza lunga/scurta.
    Totusi poti inlocui multe becuri clasice cu led smd, astfel reduci mult consumul. Te sfatuiesc sa folosesti smd-uri fara Can-Bus.
    Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

    Comment


    • #3
      Pentru pozitii si semnalizare sunt ok.
      Pt restul, cum spunea si colegul, in niciun caz.

      Comment


      • #4
        Asa e Laur fara smd can-bus pentru ca modelul vechi nu are afisaj de eroare . Ne auzim Luni ce si cum le-am achizitionat.
        Totusi sunt interesat si de 2 proiectoare smd day light pe care le voi pune , suplimentar, in locasurile goale din bara . Chiar daca avem proiectoare incorporate in far , eu smd-urile din spoiler le vreau suplimentar.
        Astept sfaturi si sugestii de la colegi care au mai facut asa ceva.
        Drumuri bune.

        Comment


        • #5
          Bafta multa la cumparaturi si ... preturi mici . Si eu intentionez sa-mi montez proiectoare in spoiler, asa ca astept vesti de la tine si daca montezi ceva, pfffff POZEEEEEEEE
          Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

          Comment


          • #6
            Vedeti cu proiectoarele dayline ca daca un politist isi umfla coltii va lasa fara talon si cu o amenda grasa.

            Comment


            • #7
              Orice modificare a sistemului de iluminare se lasa cu o amenda.
              Si imi e tare ciuda de cei cu xenoane aftermarket fara lupe, ca ma rup in trafic, iar politia nu le face nimic.
              Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
              https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

              Comment


              • #8
                Mda, si pe mine ma deranjeaza profund cei cu "csnoane".
                Nu inteleg de ce nu ar mai da inca 400 lei pt niste lupe...
                Plus ca pe ploaie nu vezi nimic!

                Comment


                • #9
                  Cum stati cu proiectoarele din bara?? Ati montat careva? Cat au costat si de unde le-ati legat??

                  Comment


                  • #10
                    Uite aici colegu o idee. La un moment dat ma batea gandul sa fac si eu dar m-am lasat pagubas.
                    Attached Files
                    Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!

                    Comment


                    • #11
                      As fi pus si eu, dar tinand cont ca am faruri model vechi cu proiectoare incorporate, mi s-a parut prea multa bataie de cap sa mai montez si in bara.
                      Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
                      https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

                      Comment


                      • #12
                        Mai mult de aspect ca stau plasticele alea negre degeaba...

                        Comment


                        • #13
                          Intr-adevar, dupa ce am vazut PDF-ul postat de Liviu, chiar schimba mult aspectul .
                          Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by liviu_tiutiu View Post
                            Uite aici colegu o idee. La un moment dat ma batea gandul sa fac si eu dar m-am lasat pagubas.
                            Arata super.
                            Dar oare cum au facut unghiul de bataie al proiectorului? Din cate stiu eu, fiecare far este proiectat (ca si bec/oglinda/geam de sticla sau plastic) sa "mature" o anumita arie, la o anumita distanta de masina, sub un anumit unghi, care se modifica functie de greutatea din masina. Acesta este unul din motivele pentru care pe multi din cei care-si pun proiectoare ii "binecuvantez" noaptea sau pe inserat.
                            Din ce-am vazut cei de acolo au dat o gaura, au facut niste legaturi si gata! Dar daca proiectoarele bat aiurea? Cum faci?
                            Chiar imi place masinuta asta!

                            Comment


                            • #15
                              Total de acord cu tine adi !!
                              Nu stiu exact cum se procedeaza , ma gandesc ca exista service-uri cu oglinda din aceea de reglare a farurilor\halogenelor ..
                              Teoretic orice modificare adusa autovehiculului ar necesita omologare de la baietii de la R.A.R , doar ca deh .. traim in Romanica si conform proverbului asta ne ocupa tot timpul
                              O zi buna tuturor !
                              Toate ni se întâmplă tuturor , mai devreme sau mai târziu , dacă există timp suficient

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF