Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Bataie ciudata

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bataie ciudata

    Buna ziua , ma numesc Catalin sunt posesorul unui mercedes w211 ,E270 Diesel ,an 2003 .
    Am urmatoarea problema , am avut batai in zona rotilor din fata in timpul mersului mai ales peste denivelari si gropi mici daca erau ceva gropi mai mari nu se auzeau , am trecut pe la service si au spus ca trebuie sa inlocuiesc: pivoti inferiori , pivoti bielete aniruliu , bielete directie si flansele la amortizoare , dupa ce am inlocuit toate acestea bataia se aude mai tare doar cand masina se balanseaza stanga dreapta .. daca sunt in masina se aude pe partea stanga a soferului si undeva sub masina . Iar daca sunt afara si balansez masina se aude in fata dreapta si la mijlocul masini. Am observat in timp ce dau in masalier si las ambreiajul putin mai tare bate ceva in zona spate daca esti in interior iar daca esti afara se aude in drapta fata . Am avut mare bataie de cap cu aceasta masina daca ati putea sa ma ajutati sa rezolv problema sau daca a mai patit cineva asa ceva va rog sa imi spuneti ce ar putea fi . Va multumes !

  • #2
    Daca pe fata ai schimbat ce ai spus, mai ai de inlocuit bucsile de la bara stabilizatoare. Pentru spate, nu stiu exact cum este dar daca-mi dai o serie de caroserie i-ti voi scrie aici niste coduri de bucsi pe spate.
    Revizii si reparatii instalatii climatizare auto si casnice.
    Reparatii frigidere, congelatoare, lazi si vitrine frigorifine.
    Onorez comenzi si in Bucuresti
    Tel. 0736375626 Marian

    Comment


    • #3
      Scuze, am uitat sa mentionez si acele bucsi de la bara stabilizatoare le-am schimbat .

      Comment


      • #4
        Se pare ca ai schimbat cam tot pe fata. Mai verifica o data strangerile piulitelor si bucsile basculelor. Poate ai joc in caseta de directie, si asta face urat la denivelari. Despre spate.. eu am patru bucsi mari care prinde jugul de caroserie (doua pe fata si doua pe spate) care bat rau cand debraez in forta. Tocmai deasta ti-am spus sa-mi dai o serie de caroserie sa vad exact toata articulatia ta.
        Revizii si reparatii instalatii climatizare auto si casnice.
        Reparatii frigidere, congelatoare, lazi si vitrine frigorifine.
        Onorez comenzi si in Bucuresti
        Tel. 0736375626 Marian

        Comment


        • #5
          WDB2110161A414852 la caseta de direcþie nu se vede joc pentru ca am verificat.

          Comment


          • #6
            Buna seara.
            Am avut aceasta problema si am rezolvat-o numai dupa ce am demontat bascula inferioara si verificat pivotii laterali care vin pe mijlocul bratului, prin presare.
            Cu bratul montat pe masina nu avea absolut nici un joc, chiar daca am pus masina pe un dispozitiv care verifica jocurile la bucse si pivoti.
            Dupa ce am demontat bratele, am schimbat pivotii respectivi si cloncaneala a disparut imediat. Masina este W211 E220 cdi.
            Sanatate si numai bine.

            Comment


            • #7
              Mulþumesc mult pentru ajutor, dar am depistat problema se pare ca era ºurubul la pivotul de al bieleta antiruliu slãbit ºi de acolo venea bãtaia.... Bãieþi de la service m-au fãcut sa arunc 1000 de lei degeaba pe alte chestii ºi azi au zis ca sunt suportii la motor dar dupã ce am verificat singur am descoperit ce bate. Deci mecanici care sunt obiºnuiþi cu Dacia ºi se cred mari mecanici ....

              Comment


              • #8
                Am patit-o persnal. Singurel am inlocuit articulatia fata, ca tine si surprizaaaa... Batrea la denivepari. Uitasem sa strang piulita la pivotul superior. Mai tarziu o sa intru pe wis-net si-ti scriu cateva coduri pentru articulatia spate.
                Revizii si reparatii instalatii climatizare auto si casnice.
                Reparatii frigidere, congelatoare, lazi si vitrine frigorifine.
                Onorez comenzi si in Bucuresti
                Tel. 0736375626 Marian

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Ciufi View Post
                  Scuze, am uitat sa mentionez si acele bucsi de la bara stabilizatoare le-am schimbat .

                  Cum ai reusit ? La W211 nu se pot schimba bucsile la bara stabilizatoare , se inlocuieste bara indiferent ca vb de bara fata ori bara spate.

                  Comment


                  • #10
                    Buna seara.
                    Cred ca a vrut sa spuna ca le-a schimbat integral.
                    Desi cineva din service mi-a spus ca se pot schimba doar bucsele, eu nu cred ca este posibil asa ceva.
                    Stima.

                    Comment


                    • #11
                      Uite cateva coduri. sunt niste tampoane cu posibile probleme. Dar mai intai sa dai banii pe ele intreaba mecanicul daca necesita schimbarea lor. Pentru verificarea lor o sa cam chinuie putin masina.
                      A2303510242 (stanga/dreapta)
                      A2113511042 sau A2113511342 sau A2113511442 (stanga/dreapta)
                      Astea sunt tampoanele care aminteam de ele undeva mai sus.
                      Restul articulatiei sunt brate si bascule care se cumpara cu tot cu bucsi.
                      Pentru a vedea unde se pun aceste tampoane, am gasit jugul aici
                      Last edited by nora-marian; 03-01-2015, 09:52 AM.
                      Revizii si reparatii instalatii climatizare auto si casnice.
                      Reparatii frigidere, congelatoare, lazi si vitrine frigorifine.
                      Onorez comenzi si in Bucuresti
                      Tel. 0736375626 Marian

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by popa daniel View Post
                        Buna seara.
                        Am avut aceasta problema si am rezolvat-o numai dupa ce am demontat bascula inferioara si verificat pivotii laterali care vin pe mijlocul bratului, prin presare.
                        Cu bratul montat pe masina nu avea absolut nici un joc, chiar daca am pus masina pe un dispozitiv care verifica jocurile la bucse si pivoti.
                        Dupa ce am demontat bratele, am schimbat pivotii respectivi si cloncaneala a disparut imediat. Masina este W211 E220 cdi.
                        Sanatate si numai bine.


                        Îmi poti spune, te rog cum se schimba pivotii de pe bratul inferior de care se fixeazã bieleta antiruliu? Anticipez ca e nevoie sa demontez bratul si sa depresez pivotul.

                        Comment


                        • #13
                          Am rezolvat si eu problema. Înlocuit pivotul de pe bratul inferior care se fixeazã pe bieleta antiruliu. Mi-am cumparat presa dedicata modelului si am schimbat pivotul fara sa demontez bratul de pe masina. Cam 3 ore de munca.

                          Pentru situatii asemãnãtoare cu bãtãii pe fata, cred ca e prima verificare necesara, pana sa se ajungã la bucsi sau suporti motor. Pivotii astia îmi par cea mai firava articulatie.
                          Last edited by XBG; 06-05-2016, 12:23 PM.

                          Comment


                          • #14
                            De unde ai cumparat presa?Cat a costat?Pentru pivoti ce marca ai ales?
                            Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                            Comment


                            • #15
                              A fost 300 lei si gasesti pe online. Am optat pentru pivoti Lanforder. Daca ajungi prin Bucuresti o share-uesc. Facem un schimb de experienta cu STAR-ul.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF