Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Am nevoie de sfaturi si ajutor

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am nevoie de sfaturi si ajutor

    Salutare. Sunt nou posesor de A klasse 140 si nu prea ma ''pricep'' la aceste masini. Am tot auzit in stanga si dreapta ca sunt masini bune si rezistente asa ca m-am hotarat sa cumpar acest model pentru sotia mea. Masina am luat-o de la o familie de nemti. Are 144000km rulati ( va asigur ca sunt cei reali). Foarte multe detalii nu am primit de la aceasta familie.
    Acum sa va povestesc ce probleme ma apasa pe mine. Am tot cautat pe forum dar nu am gasit nimic concret.
    1. La orificiul de completare ulei de motor arata cam asa ( fisierul atasat; sper sa fi procedat corect). Era foarte multa ''mazga'' galbena, tipic la motoarele care fac acel condens iarna. Am sters cu hartie atat cat am putut eu. Ce parere aveti voi? Este normal?

    2. A doua problema este un zgomot ca de ''rulment uzat'' care se aude NUMAI in mers si am impresia ca se aude mai mult pe partea dreapta. In stationare motorul se aude foarte bine, fara zgomote ciudate si fara intreruperi. Acel zgomot chiar ma ingrijoreaza. Specific ca NU este de la lantul de distributie. Am gasit pe forum mai multe filmulete cu zgomotul specific lantului uzat dar aici nu este cazul.

    Daca nu am postat regulamentar rog un administrator sa mute sau sa stearga.

    V-as fi recunoscator daca ma puteti ajuta!
    Cu stima.
    Attached Files

  • #2
    1. Vad ca stai in Germania,comanda ti un bidon de ulei Pennasol Super Light SAE 10W-40 Motoröl(este agreat de Mercedes)+filtru de ulei+filtru de aer,total 30-35 euro toate,iti faci un termin online la A.T.U(manopera schimb ulei in jur de 15 euro),ala de aer ti l schimbi singur ,filtrul !!!
    2.Cine poate sa ghiceasca ce ti se aude la masina ??? in timpul mersului !!! tot la un atelier poti verifica si face o constatare(nu costa nimic o constatare) ... daca nu sunt indiscret,cit mai are TUV masina ???
    Last edited by colonelul; 09-16-2015, 19:32 PM.

    Comment


    • #3
      Uleiul a fost deja schimbat si are doar 1000 km. Uleiul a fost schimbat in service.
      Cat despre cei de la A.T.U......cel putin cu cei din zona unde locuiesc eu am experiente urat de tot.
      TĂœV- are masina pana in 07.2017 deci aproape nou! si e facut la DEKRA
      In ceea ce priveste constatarea....am vrut mai intai sa intreb pe forum, poate s-a mai lovit cineva de aceasta problema. O sa fac o programare intr-un service.....dar NIMIC si absolut nimic nu este gratuit pe lumea asta!

      Comment


      • #4
        Absolut GRATUIT se face o constatare intr un atelier care se respecta ,cel putin in Germania care este pe lumea asta !!!

        Legat de A.T.U nici eu nu mi as repara masina acolo,dar in cazul unui schimb de ulei care nu necesita mare stiinta si care costa aprox. 15 euro (pe mine ma costat 13,90) cu termin online si m am dus cu uleiul+filtrul meu.
        Daca spui ca masina are TUV pina in 07.2017 inseamna ca nu ar trebui sa fie vreo problema deosebita,dute linistit intr un atelier si vezi ce se aude,si in functie de ce se va gasi la masina poti comanda si face reparatia acolo sau daca ti se pare scump cauti in alta parte,dar numai constatarea nu costa bani !!! In principiu iti poti comanda singur piesele online,in caz ca ai nevoie de ceva,te va costa mai putin si in atelier vei plati numai manopera DAR nu inainte de ai intreba pretul manoperei care se poate negocia !!!
        Last edited by colonelul; 09-16-2015, 19:57 PM.

        Comment


        • #5
          Sincer.....am fost cu cealalta masina in service tot pentru o constatare, DOAR constatare, si am platit 29€. Inainte sa plec in concediu am vrut neaparat sa o inspecteze un mecanic si tot am platit 25€...ca era reducere.......NA IN FINE.....
          Maine merg cu ea in service si o sa postez despre ce este vorba, cu speranta ca pe viitor sa ajutam si alti colegi.

          Comment


          • #6
            Aceea constatare care ai platit o cu 25 euro se numeste urlaubscheck , o face toata lumea inainte de a pleca intr un concediu pentru a preveni anumite surprize cu masina care ar putea sa ti strice concediul, aceasta verificare se face si inainte de a achizitiona o masina pt. evitarea anumitor defecte si normal sa o platesti,acuma ea variaza de la un atelier la altul(la reprezentanta Mazda unde stau eu costa 20 euro, la Mercedes inca nu am fost cu tigaia mea).

            Dar daca mergi si spui: ma nu tine frina de mina,ia sa vedem e cablul sau etrier ul ? mecanicul constata ca e cablul,OK vezi cit costa la ei si daca nu iti convine pleci la altul,nu poate sa ti ia bani pe nimic !!! In principiu la reprezentante sunt mai scumpe piesele,uleiul,tot...dar poti merge cu piesa ta comandata de tine online si sa ti o monteze la reprezentanta,acuma depinde si ce masina ai
            Last edited by colonelul; 09-16-2015, 21:28 PM.

            Comment


            • #7
              Sunetul poate sa fie chiar de la un rulment. Din ce am vazut, la mai multe persoane a fost de vina rulmentul de la compresor. Vezi ca am deschis eu un topic despre rulmentul compresorului.
              Cand eram mic aspiram la inalt ... acum sofez prin cratere lunare.

              Comment


              • #8
                Adica aici : http://www.clubmercedes.ro/zgomot-ca...ment+compresor ...inghesuite rau A Klasse le astea,cand ma gandesc ca si la mine face figuri electromotorul...
                Last edited by colonelul; 09-17-2015, 09:07 AM.

                Comment


                • #9
                  Tocmai ce am fost la service si am facut programare pt astazi. Sunt foarte curios! Pe drum acelas zgomot se aude si daca scot din viteza si o las sa ruleze. Ieri am mai ridicat pe cric roata din dreapta si am invartit-o....dar nu se aude absolut nimic! Normal s-ar auzi ceva daca ar fi rulmentul, nu?
                  imi este teama sa nu fie din cutia de viteze. in mers sunetul isi schimba intensitatea, la accelerare nu se audefoarte tare iar la decelerare se amplifica, iar in mers constant este foarte deranjant!

                  Comment


                  • #10
                    Cutia cred ca s-ar auzi altfel. Cel de la care am luat masina a mers destul de mult cu putin ulei in cutie si s-a ros o imbinare a unui ax de pinioane. Cand haraie, ii schimb uleiul si temporar scap de sunet. Pot sa zic ca sunetul intre cutie si rulment este destul de diferit.
                    Cum scriam in postarea mea, sunetul de rulment semana cu cel scos de o masinuta teleghidata, cel de cutie e destul de urat (in cazul meu) parca de tractor.
                    Cand eram mic aspiram la inalt ... acum sofez prin cratere lunare.

                    Comment


                    • #11
                      Salut!

                      [QUOTE=2. A doua problema este un zgomot ca de ''rulment uzat'' care se aude NUMAI in mers si am impresia ca se aude mai mult pe partea dreapta.[/QUOTE]

                      Salut!
                      Cauza zgomotului poate fi rulmentul de sustinere a planetarei dreapta,care este mai lunga si la mijloc are un rulment prins de suportul motorului!
                      Dau si io cu parerea! Vezi imagini!
                      Nu poti depista si rezolva problema singur, mergi la un meserias !!
                      Bafta!!
                      Attached Files

                      Comment


                      • #12
                        Salutare din nou.
                        Am fost astazi la un service si seful serviceului a condus singur masina ca sa identifice acel zgomot. El e de parere ca nu este niciun zgomot si ca motorul cat si cutia sunt intr-o stare foarte buna. Am plecat de acolo foarte dezamagit pt ca mi-a promis ca o verifica toata inclusiv ridicat pe elevator. Lucru care nu l-a facut.....in fine. Apoi am fost la MB si acolo am dat peste un tip mult mai de treaba. Si el a condus masina si este de parere este undeva un rulment (cutie??) dar nu este foarte grav. A tinut sa sublinieze ca modelele A140 sunt foarte zgomotoase si.........sa astept si eu pana crapa ceva. ) S-a uitat la ulei,lichid de frana, antigel.......si a incheiat cu: ''trebuie facut serviceul la masina asa ca faceti programare la noi si sa o facem''
                        Tind sa cred ca este vorba despre acel rulment de care zice Dandino. Stie cineva daca se schimba usor acel rulment? se poate eventual gresa?

                        Comment


                        • #13
                          Ca sa putem sa ne dam seama si sa-ti dam un sfat util ! Eu zic sa faci un video si sa il postezi aici,si la mine la motorul de 1.6 are un zgomot,care tind sa cred ca e din cutie..dar nu il bag in seama,cand pica,pica..nu am de gand sa plec prea departe cu ea.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by MartoiuFlorin View Post
                            Salutare din nou.
                            Am fost astazi la un service si seful serviceului a condus singur masina ca sa identifice acel zgomot. El e de parere ca nu este niciun zgomot si ca motorul cat si cutia sunt intr-o stare foarte buna. Am plecat de acolo foarte dezamagit pt ca mi-a promis ca o verifica toata inclusiv ridicat pe elevator. Lucru care nu l-a facut.....in fine. Apoi am fost la MB si acolo am dat peste un tip mult mai de treaba. Si el a condus masina si este de parere este undeva un rulment (cutie??) dar nu este foarte grav. A tinut sa sublinieze ca modelele A140 sunt foarte zgomotoase si.........sa astept si eu pana crapa ceva. ) S-a uitat la ulei,lichid de frana, antigel.......si a incheiat cu: ''trebuie facut serviceul la masina asa ca faceti programare la noi si sa o facem''
                            Tind sa cred ca este vorba despre acel rulment de care zice Dandino. Stie cineva daca se schimba usor acel rulment? se poate eventual gresa?
                            Eu am W168,motor 1,4,an 2000 dar nu este zgomotos deloc,inca, si are 185000km la bord,nu stiu ce sa zic...astia de la reprezentanta daca te prind te rupe la pret,in cel mai rau caz iti cumperi tu lichidele si tot ce ai nevoie iar la ei vei plati numai manopera.De exemplu la ulei pretul in reprezentanta este 25 euro/L iar la magazinele online il vei gasi la maxim 10 euro/L,ma refer la acelasi tip de ulei...apropo: cit ti a luat ala de la reprezentanta numai ca sa uitat ???

                            Comment


                            • #15
                              Nu mi-a luat nimic......a zis ca o sa socoteasca la sfarsit.
                              Nici nu am de gand sa merg la reprezentanta.....stiu ca sunt exagerati de scumpi!
                              O sa filmez si o sa postez.
                              In apropiere de mine este un garaj suuuuper dotat care este de inchiriat....asta costa 10 euro pe ora si daca se lungeste perioada face reducere. Pentru schimburile de consumabile ma gandesc sa inchiriez acel garaj.
                              Cei de la reprezentanta s-au uitat pe eticheta de la ulei si erau foarte surprinsi de ce are ulei 5W30 in motor.......Voi de care aveti?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF