Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Am facut-o din nou dar de data aceasta cu un ML..primul meu ML !

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am facut-o din nou dar de data aceasta cu un ML..primul meu ML !

    Dragi colegi,
    Dupa cum stiti decisesem sa-mi cumpar E270CDI si il gasisem insa am fost cu inima stransa dupa ceva telefoane cu proprietarul, de rugina la pasajul rotii stanga spate. Asa ca am inceput sa reconsider totul si de la un buget limitat la 5 am ajuns sa-l cresc la 10. M-am hotarat la un ML insa sarcina grea stand ore pe net si cautandu-l, zeci de telefoane incercand sa aflu detalii despre masina si vanzator s-a dovedit misiune aproape imposibila si dezamagitoare in teren in fata masinilor la vizionare.
    Am plecat intr-o zi de la Leipzig si am ajuns sa vad 9 masini intr-un circuit nebun de o zi pe la Frankfurt, Manheim,Pirmasens,Saarbrucken si in final am gasit-o pe a 10-ea la Dusseldorf a doua zi. Am intalnit numai Rusi, Rusi din Gargastan,Turkmenistan si multi arabi. Am luat-o pana la urma de la o familie de turci, primii proprietari, patronii unui magazin de fructe si legume din aproprierea Dusseldorf. Pe o scara de la 1 la 10 masina asta trece de nota 9. Are 88.000km carte service la zi, a condus-o numai sotia si a fost tinuta in garaj tot timpul (mai nou in garaj salasuieste un ML350 nou nout).
    De luni sunt in drum spre tara, am schimbat deja uleiul din motor si filtrele (schimbat anul trecut la 79.000km pe carte si abtibild-ul de motor).Zero rugina pe dedesubt si la caroserie,zero scurgeri ulei la diferential ,cutie si motor. Astept un sfat de la voi si anume sa schimb si uleiul din cutie avand in vedere ca prima inmatriculare a fost 6/2004 dar are rulaj mic ?
    Si acum pozele :
    Attached Files
    ML270 CDI 2004

  • #2
    Sa o stapanesti sanatos si multi kilometrii fara incidente. Faina masina!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Comment


    • #3
      Sa o stãpânești sãnãtos și fãrã probleme!!!

      Comment


      • #4
        Foarte frumoasa! [emoji7] Felicitari!


        Sent from my iPhone using Tapatalk

        Comment


        • #5
          Frumoasa achizitie. Timp frumos impreuna!!!


          Sent from my iPhone using Tapatalk

          Comment


          • #6
            Salutare,
            In primul rand felicitari pentru rabdare si prezenta de spirit de a face asa ceva.
            Eu unul nu asi fi in stare.
            Am unul la fel dar 400cdi.
            Sfatul meu e sa schimbi toate lichidele, nu costa asa mult.
            Atentie la ventilatorulcare raceste computerul central ( ECU), la mine a picat si a prajit calculatorul,a fost dificil sa-l inlocuiesc. Din pacate nu este nici un senzor care sa-ti spuna ceva de acest ventilator.
            In rest masina e belea, fier adevarat pe ea, e sigura si relativ simpla.
            S-o stapanesti sanatos.
            De curiozitate , cati bani a fost ?
            Multumesc,
            O seara placuta

            Comment


            • #7
              Multumesc tuturor de urari, va doresc si eu asemenea, la multe sute de mii de km fara nici o problema.
              Aurelian, multumesc de sfat, asa am sa fac dar cand revin in Germania in Decembrie la un service Mercedes.
              Interesant ce spui cu ventilatorul, ai cumva numarul de piesa al lui? Mai bine il schimb si gata..preventive maintenance ca la avioane (sistemul FAA , American).
              Si mai este un lucru de care as intreba si multumi pentru bunavointa raspunsului si anume, exista o carcasa unde de obicei intra apa cand ploua mult,ceva unde este pozitionat controlul ABS parca..unde este aceasta cutie a maimutelor sa o verific si eu si sa o izolez mai bine..ma gandesc...!?
              Pretul negociat cu greu 8800Euro, stia turcu cam cat valoreaza o masina bine intretinuta. Placut surprins eu astazi ca l-am rugat sa se intereseze unde pot schimba uleiul la motor cand o iau Luni de la el si astazi a tinut sa-mi spuna prin baiatul lui(el nu vorbeste engleza) ca ieri dupa amiaza au facut ei schimbul de ulei si filtre pentru mine.
              In rest astept cu drag sa o conduc...sa vad diferenta intre in Land Cruiser HDJ80 si un ML..
              Aaaa..era sa uit, are bara spate si fata crapate....doamna bat-o vina la parcarea in garaj...si aveau si sensori barile.. Unde gasesc in Bucuresti un service bun dedicat pe reparatii bari la modul profesionist ? Multam fain anticipat ! Fac cinste cu o bere sau mai multe !!
              Last edited by emanoeladrian; 10-28-2017, 20:59 PM.
              ML270 CDI 2004

              Comment


              • #8
                Arată foarte bine, cel puțin la prima vizionare a pozelor.
                N-ar strica mai multe poze cu interiorul .

                Să-l stăpânești sănătos!
                Regulament general Club Mercedes.

                Comment


                • #9
                  Asta chiar e masina de la proprietar din Germania chiar daca sunt turci si nu nemti , pretul este unul corect pt starea agregatului . Cu vopsit te pot ajuta eu da-mi un mesaj privat . S-o stapanesti sanatos !
                  Honda.

                  Comment


                  • #10
                    Felicitari pentru achizitie! I-ai facut un consum urban?
                    Stefan

                    Comment


                    • #11
                      De apreciat faptul ca a făcut schimbul de consumabile. Exact cum se spunea mai sus, chiar dacă oamenii sunt turci la origine au adoptat obiceiul bun al nemților de a trata o vânzare asa cum este decent si omenește.
                      Printre multele telefoane pe care le-am primit pe vânzarea E-ului cei mai mulți aveau impresia ca ce le spun eu legat de întreținerea mașinii nu poate fi adevărat,pentru ca "nimeni nu face asa ceva".

                      Mașina este superba și va doresc numai satisfacții și speram zero intervenții.
                      Sunt de părere sa se facă schimbul tuturor fluidelor inclusiv antigel și lichid de frână dacă este posibil, având în vedere ca mașina probabil va întra într-un regim de folosire mai susținut.
                      Iarăși nu strica schimbata cureaua de accesorii și intinzatorul.
                      O întrebare însă...masina are 5 locuri sau 7?
                      E220 cdi W210, 2001

                      E320 W210, 1997
                      C180 W202, 1994
                      W123 200D, 1978 cu inima de W124


                      Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                      Comment


                      • #12
                        buna Emanoel adrian, asi fi rezervar la schimbul de zemuricare l-ar fi facut turcul pentru tine, pretul e super ok, euma asteptam sa dai vre-o 13.000 pe o asemenaea masina.
                        Ventilatorul este su capacul din dreapta cand deschizi capota sub ECU, treb sa dai ECU( calculatorul jos) ca saajungi la el, deconecteza bateria intai. Unul nou costa f putin , cevade ordinjul 2-30 lei, dar daca pui contactul si-l vezi ca invarte lasa- in pace, cat merge, numerita reparat, mai bine unul nou. In rest bafta.
                        Asi scimba toate uleiurile de peste tot, si filtrele , nu l-asi crede pe turc. Atentie la antigel si placutele de frana sa, ajungi cu bine in tara. Barile nu merita schimbate sau reparate, nu suntem la show, important este ca tehnic si interior sa te multumeasca, daca o sa fie tipla, no sa scapi de concetatenii de la semafoare :.. Da si mie nenea ceva ca mi-e foame>> , tu stii, inrest daca te pot ajuta cu modelul cu drag, bafta

                        Mai atent cu limba romana data viitoare!
                        Last edited by cutaresku; 11-04-2017, 18:18 PM.

                        Comment


                        • #13
                          Exprimare precara, reguli ignorate, citeste regulamentul!

                          https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                          Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                          Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                          Comment


                          • #14
                            'Toate mi se intampla numai mie...'

                            Ei dragi colegi mai de o varsta ca mine si cei mai tineri care ati vazut filmul'Toate mi se intampla numai mie' ...apoi eu mi-s ala..

                            N-am luat masina.... dar am luat banii inapoi,m-am reintors in tara cu masina sotiei. Cred ca ceva... ceva a fost 'putred in Danemarca' legat de masina asta.
                            Prima data a zis ca eu nu pot sa o conduc fiind inmatriculata pe numele nevestii turcului si a doua oara cand am vrut sa mergem cu ea condusa fiind de cineva din familia turcului, el o radiase deja si lasase in fata casei.
                            Saptamana trecuta trebuia sa ma vad Luni dupa ora 11.. ca sa radiem masina si sa facem actele. La indemnul sotiei am zis sa facem o tura cu ea inainte sa o cumpar si am ajuns pe la 09:30 dimineata neanuntati. Turcu s-a blocat cand I-am zis de ce am venit si mi-a zis ca deja o radiase. Neserios complet ! Acum eu trebuia sa o transport pe platforma la Zullasungstelle in Dusseldorf ca sa fac actele...Marti si Miercuri in Germania au fost zile libere ceva cu biserica,'Reformation day' parca, asa ca trebuia sa astept pana joi, ceeace nu am facut si m-am certat cu turcu ca sa primesc banii inapoi. Pana nu am amenintat cu politia nu s-a rezolvat situatia, asa ca am luat banii de avans si am plecat(noroc ca facusem cu el un act de mana ca altfel 800E. erau paguba mea)..si cand imi amintesc ce amabil ere cand a vazut magarul banii !
                            ML270 CDI 2004

                            Comment


                            • #15
                              Salutare,

                              La următoarea posibilă achiziție, rugămintea este, să postezi în secțiunea asta doar dacă s-a finalizat complet tranzacția. Mașina să fie la tine.

                              Baftă!
                              Regulament general Club Mercedes.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF