Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ajutoor! Consuma de rupe

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ajutoor! Consuma de rupe

    Buna tuturor. Am si eu o problema destul de grava pentru ca nu reusesc sa gasesc cauza la consumul foarte mare 16%... Masina e un W210 din 97 motor de 300 td. 177cp. Am schimbat debitmetru, diuze si reglat injectoare, senzor temperatura aer admisie si totusi nici o schimbare la consum si pe deasupra demareaza cam greu pentru puterea care o are.

  • #2
    Scoate si fum negru ceva?

    Comment


    • #3
      Nu scoate gram de fum!

      Daca ar scoate fum as sti ca e infundat ceva sau ca nu lucreaza turbo dar turbo e aproape nou, face presiune buna (1.2 bari)


      Te rog, nu mai posta consecutiv. Foloseste functia edit.

      Comment


      • #4
        Ai folosit aditivii pentru injectoare ? Baga un tester la injectoare bft.

        Comment


        • #5
          Injectoarele sunt clasice, mecanice! E td nu cdi, si iam pus diuze noi si le-am reglat.

          Comment


          • #6
            Sincer depinde si putin de stilul de mers consumul asta... probabil tu mergi ceva mai sportiv. Oricum consumul masinii este undeva de 13-15 in oras. Totusi este un motor de 3000cmc cu 6 cilindrii... doar nu ai vrea sa manance cat un 1900, gandeste`te ca un 2200 cdi cu 4 cilindri inghite undeva pe la 8-10l/100km in oras.

            Comment


            • #7
              Cum zice cipa mai sus,iar acum in perioada asta mai geroasa si daca mai este si gheata sare mult consumul peste normal.Bafta

              Comment


              • #8
                Daca nu ma insel in carte consumul masinii este de 12.Probabil ca un consum normal ar fi de 13-14...dar depinde de stilul de condus. Deci Cipa s-ar putea sa aiba dreptate sa ai consumul mai mare daca conduci mai sportiv.Uite intra pe site-ul asta si vezi ce consumuri mai da lumea pentru masina ta : www.spritmonitor.de .
                Bafta

                Comment


                • #9
                  Ar fi buna o serie de caroserie pentru a putea da un raspuns cit de cit la obiect.
                  Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                  TEL 0722623721.

                  Comment


                  • #10
                    Adevarul e ca conduc uneori mai sportiv dar atunci sare si de 16% acesta fiind consumul mediu. Plus ca in oras in zilele noastre nu prea poti conduce spotiv la ce aglomratie este. Oricum si la mers f. frumos nu scade sub 12.8! Am vb. si cu alti posesori de motoare mari si spun ca le consuma undeva la 8% maxim 11% la oras la condus agresiv. eu la un 10% as fi multumit! Normal ca nu ma astept la consumuri de 1.9. Ar putea sa aiba vreo legatura nivelul de atf din cutie? Am schimbat uleiul si am pus pana la scuipat afara pe la supraplin neavand joja sa il verific.

                    Comment


                    • #11
                      Da merge mai infranata? O fi de la vreo placuta de frana blocata pe disc.

                      Comment


                      • #12
                        As vrea eu sa fie asa simplu! Mi-ar fi luat foc masina de mult! Am verificat link-ul de la grigorean si sunt consumuri de 8-9%! As vre eu!

                        Comment


                        • #13
                          Atunci eu zic sa mergi la un tester.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by 88mts View Post
                            As vrea eu sa fie asa simplu! Mi-ar fi luat foc masina de mult! Am verificat link-ul de la grigorean si sunt consumuri de 8-9%! As vre eu!
                            Sincer iti zic sigur consumul masinii pe care o ai tu si iti poate confirma orice posesor de Mercedes E300 turbodiesel w210.

                            -urban: 12-15
                            -extraurban: 7-9

                            Iti garante ca nu exista asa masina care sa manance in oras mai putin de 12!
                            Probabil la ce te`ai uitat tu pe link`ul respectiv este consumul mediu sau consumul extraurban, uita`te atent si vezi ce semnifica respectivele semne de pe site... acolo sunt date mai mult consumuri pe autostrazi.

                            Comment


                            • #15
                              Am fost la testere si singura eroare care nu putea sa mi-o stearga era cea de senzor temp. aer admisie. L-am schimbat si apoi s-a sters. A mai gasit testeru ceva eroari pe la cutie dar s-au sters si apoi nu au mai aparut. Testeru asta era un Bosch kts care nu imi putea afisa valori reale, de aceea vreau sa merg la un MB Star maine sa vad ce zice, sa nu primeasca computerul ceva valori aiurea de la vreun senzor.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF