Mercedes Benz Forum
Atentie :
Acest forum este destinat pasionatilor de Mercedes Benz din Romania.Orice informatie oferita de dvs va contribui la buna dezvoltare a acestui forum.Nu uitati sa va inregistrati pe forum.

Go Back   Mercedes Benz Forum > Limuzine > Mercedes Benz A Klasse > Sfaturi la achizitie - A Klasse

Achizitie W168

Sfaturi la achizitie - A Klasse

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 08-30-2015, 04:37 AM   #1
tzujira
Junior Member

:
[Junior Member]
Default Achizitie W168

Salutari,
Vreau sa cumpar un A-Klasse din 2001-2004 pe care sa-l folosesc destul de des si la drumuri lungi, nu doar prin Bucuresti. Cam o data pe luna voi face un drum prin tara. Cum bagajul meu de cunostinte in domeniul auto-mecanic este destul de precar, apelez la voi cu urmatoarele intrebari:
1. Motorizare de 1,6 sau 1,9 benzina, ori dieselul de 1,7?
2. Stiu ca este o masina potrivita pentru oras, dar la drum lung cum se comporta?
3. Sunt cutiile automate fiabile?
4. Testerul Star se poate "insela" in privinta numarului real de km?
5. Am citit aici pe forum ca toate A160-urile din anii 2001-2004 sunt euro 3, este adevarat?
6. A190 si A170 CDI din anii 2001-2004 sunt euro 3 sau euro 4?
7. Cum se poate deosebi vizual modelul lung (cel cu 20 cm in plus) fata de varianta scurta? Am vazut ca modelul lung are o "limba" in mijlocul fantei de aer a barii din fata, sub numarul de inmatriculare. Este singura deosebire?
8. Gasesc ceva satisfacator la 2000-2500 euro sau ma reorientez?
9. Sa caut o masina aici in tara care sa aiba deja taxa de timbru platita sau sa iau una importata si sa-i platesc eu taxa?

Cu stima,
Dan H.
tzujira is offline   Reply With Quote
Old 09-03-2015, 13:37 PM   #2
gruiarew
Senior Member

Motorizare : W168 A160 '99 Benzină
:
[Senior Member]

Vă salut,

Îmi dau și eu cu părerea.

1. Eu aș merge pe benzină, nu am înteles niciodată avantajele de la diesel. Poate mă înșel;
2. Nu e prea confortabilă după părerea mea. Stai cumva ca pe o bancă în parc comparativ cu altele. Ca plusuri e pozitia înaltă la volan. Dar vizibilitatea în spate e destul de proastă;
3. -
4. Aș zice că nu contează atâta de mult nr. de km. Dacă sunt făcute schimburile la timp, nu are erori, nu e ruginită (+ alte chestii enumerate pe aici) eu nu m-aș uita atâta de mult în bord;
5. 6. Asta m-aș documenta la RAR;
7. E destul de ușor de deosebit. Uitați-vă la ușile din spate. La modelul normal e foarte mare diferența de mărime între ele;
8. Posibil;
9. Eu mi-aș lua mașină nemțească de dincolo. Aici cine o dă sigur are ceva hibe și vrea să se scape de ea.
gruiarew is offline   Reply With Quote
Old 09-03-2015, 16:59 PM   #3
adip1962
Senior Member

adip1962's Avatar

Motorizare : benzina 1,4 l / cutie automata
:
[Senior Member]

Quote:
Originally Posted by tzujira View Post
Salutari,
3. Sunt cutiile automate fiabile?
Depinde. Cutiile automate au insa marele avantaj ca protejeaza motorul. Practi, niciodata o cutie automata nu va subtura motorul, iar ciclul ei de functionare se va potrivi cu ciclurile motorului. Din acest motiv, cele mai bine intretinute motoare le vei gasi pe masinile cu cutii automate. Evident, daca masina este intretinuta corespunzator...

Quote:
4. Testerul Star se poate "insela" in privinta numarului real de km?
Da. Si nu. Nu exista masina sau calculator sa nu poata fi spart. depinde numai de avantajele obtinute vs. pretul operatiei. De regula iti sunt aratate ultimile 5 revizii si km la care au fost efectuate. Dar asta inseamna ca la revizie trebuie resetata parea din calc. care masoara km pana la urmatoarea revizie...

Quote:
1. Motorizare de 1,6 sau 1,9 benzina, ori dieselul de 1,7?
Universal valabil pentru toate masinile, statistica spune ca daca faci mai mult de 25000 km pe an, motorul diesel este mai economic.
Old 09-03-2015, 22:55 PM   #4
tzujira
Junior Member

:
[Junior Member]

Va multumesc pentru raspunsuri! Inca n-am luat o hotarare, astept "test drive-ul" cu masina unui amic. Sper ca inaltimea mea (1,82m) sa se potriveasca bine cu inaltimea masinii si pozitia la volan.

Cu stima,
Dan H.
tzujira is offline   Reply With Quote

Reply

Tags
achizitie, w168

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules