Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

19" si se apropie zapada :)))

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 19" si se apropie zapada :)))

    tin sa va spun ca eu am pe masina roti de 19" ANTERA si cauciucuri Dunlop,pe fata 235/35 ZR 19 91Y si pe spate 230/30 ZR 19 89Y si nu stiu ce sa fac!!! sa imi pun altele sau sa le las pe astea si sa merg mai putin iarna asta?astept parerile si sfaturile voastre..

  • #2
    ce model de mercedes ai?ce an?

    Comment


    • #3
      cl 500 coupe (S-klasse-coupe W140) din 97

      Comment


      • #4
        depinde pe unde circuli ...pana acu nu prea a fost iarna urata .
        oricum la tractiune spate,e cam nasol iarna...deci grija mare.
        | Anulare DPF, Anulare EGR, Chiptuning |

        Comment


        • #5
          cel mai bine iarna este sa ai roti de cat ?sau ce fel de roti si cauciucuri ?ca nu prea le am cu problema asta

          Comment


          • #6
            la iarna trebuie roti subtiri...235(e grosimea asta tre sa fie mai mica...)35 reprezinta 35% din cei 235 si 19" marimea rotii
            un pic offtopic ce model de Antera sunt?
            ideal ar fi sa ai jante de tabla cu gume de iarna,pe care sa le schimbi imediat cand da iarna...
            | Anulare DPF, Anulare EGR, Chiptuning |

            Comment


            • #7
              Deci.. iarna e bine sa ai anvelope cu talonul mai mare, bineinteles de iarna si eventual daca tii la jantele de aliaj poti sa le schimbi cu unele de tabla.. ca nisipul si sarea nu prea se inteleg bine cu jantele din aluminiu&co
              Nu prea se incadreaza in cerintele astea jantele de 19"

              Daca cineva este mai bine informat sa ma corecteze daca am scris prostii.
              Last edited by Danny_bb; 12-06-2007, 20:41 PM.

              Comment


              • #8
                am inteles ca astea din aliaj si`ar modifica din proprietati la frig...contracta/dilata ...
                | Anulare DPF, Anulare EGR, Chiptuning |

                Comment


                • #9
                  am intrebat despre cauciucuri de iarna pe marimea asta la multe firme ,chiar si pe internet am cautat la firme din germania ...si tin sa spun ca cauciucuri de iarna , pe marimea asta si cu garda joasa nu exista ..asa ca nu am decat sa imi caut jante de 15 sau 16 cu cauciucuri cu tot

                  Comment


                  • #10
                    pai iti trebuie "balon" talon mare la gumele de iarna,si daca ai jante pe 19,si eventual pui niste gume cu talon pe 65 cu siguranta o sa frece prin aripi,asta e ,jantele de 19 nu sunt pentru iarna...sunt jante de fitze
                    totusi ce antera sunt?pune si tu niste poze cu masina la sectiunea dedicata...
                    | Anulare DPF, Anulare EGR, Chiptuning |

                    Comment


                    • #11
                      Ciao Manuela!
                      După cum ai constatat şi singură, anvelope de iarnă pentru jenţi de 19 inch nu se produc. Vei găsi doar anvelope off road pentru acest tip de jenti. Aceste jenti - cred că ştii!- sunt concepute pentru domeniul vitezelor mari şi sunt "încălţate" cu anvelope cu talon jos, pentru a avea chiar şi în cazul unei explozii, un minim control asupra maşinii (diferenţa de rază între o roată pe 19" umflată şi una dezumflată este de doar 3-4 cm) Este de la sine înţeles că anvelopele de iarnă încă din faza de proiectare sunt gândite pentru o utilizare pe drumuri alunecoase, fără nici o legătură cu viteza. Asigură doar un plus de siguranţă faţă de cele nespecializate, dar fără pretenţii competitive. Cu cheltuieli nu foarte mari, poţi să-ţi procuri nişte jenţi de tablă pe 15" pe care le montezi anvelope de iarnă 195/65/15. În condiţiile în care ai opta pentru jenţi şi anvelope noi, cred că te-ai încadra între 15-17 milioane. Te asigur că look-ul S-ului tău nu v-a avea de suferit!

                      Comment


                      • #12
                        pt acest model e indicat sa cumperi un set de jenti pe 16,cele pe 15 nu merg montate pe acest tip de masina

                        si 225\65 r16 sa se apropie de valorile originale mai ales la vitezometru

                        p.s. incearca sa schimbi jentile p etimpul iernii...e pacat de ele ca or sa se distruga din cauza sarii si a gropilor

                        Comment


                        • #13
                          225 nu e prea gros pentru gume de iarna ???
                          | Anulare DPF, Anulare EGR, Chiptuning |

                          Comment


                          • #14
                            Optiuni sunt multe,ideea e sa puna ce scrie in talon.....daca nu gresesc masura minima e ceva pe 16(cica 225/55r16).....la anumite masini nu poti sa cobori sub o anume latime....

                            se pare ca proprietarii de c140 agreeaza de iarna masura 235/60R16 100H M+S.....or stii dinshii de ce...
                            Last edited by Danny_bb; 12-09-2007, 21:07 PM.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Cristi View Post
                              225 nu e prea gros pentru gume de iarna ???
                              nu,la cat de grea e masina nu prea gasesti alte masuri.....

                              Originally posted by DMIHNEA
                              se pare ca proprietarii de c140 agreeaza de iarna masura 235/60R16 100H M+S.....or stii dinshii de ce...
                              au cam acelasi diametru....
                              Last edited by Danny_bb; 12-09-2007, 21:07 PM.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF