Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

A 160, anu 2000, 220.000 km sfaturi

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • A 160, anu 2000, 220.000 km sfaturi

    O cunostinta vinde un Mercedes A 160 din anu 2000 1.6 benzina cu 220.000 km rulati, inmatriculat ro pret 2700€, vreau sa stiu, merita la 220.000 km? consuma mult, sunt piesele foarte scumpe comparativ cu alte optiuni la un pret de 3000€?
    Platesc taxe mult mai mari?

    Am cautat de ceva vreme si oferte mai bune nu am gasit, am trecut examenul auto acum vreo luna si o sa o folosesc aproape in fiecare zii pentru liceu (4 km dus-intors), ocazional cumparaturi sau un drum pana la tara. Am vorbit cu un mecanic care i-a schimbat consumabilele recent si el zice ca merita, totusi astept pareri, va multumesc.

  • #2
    Eu zic ca merita.Si eu am una la fel doar ca e din '98.Nu consuma mult,piesele au un pret acceptabil si e si foarte practica.Ce fel de cutie are?
    Asigurarea pe 6 luni m-a costat 250 lei.Impozitul e undeva pe la 100lei.{inca nu l-am platit}Consumul in oras(Timisoara} este in jur de7-8.(depinde cum o calci)

    Pune o poza cu masina.

    sigpic

    "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

    Comment


    • #3
      Parerea mea la acei bani gasesti un C180 din 97-98 inmatriculat, bine intretinut, cu mult mai multe dotari, motor 1.8 benzina, consuma cu 1l mai mult dar ai 122cp sub picior, spatiu mult mai mare ca la A160. Impozit la C180 este 200ron pe an, asigurare 450/an si in rest consumabile cred ca sunt la fel ca pret, poate mai ieftine la C180 fiind un an putin mai vechi.
      http://oi58.tinypic.com/295cvn5.jpg

      Comment


      • #4
        Daca 2700 euro e ultimul pret,ar fi bine sa fie elegance sau avantgarde!
        Piesele sunt mai ieftine ca la un golf 4!
        Atentie cu rugina la aripile spate.
        Nu cumpara masina daca are mai mult de 2 ani de Romania...
        In rest ce sa zic e un Mercedes si iti ofera o anumita placere fata de alte masini.
        Si cum zice mircea e practica,se parcheaza usor,ai vizibilitate buna,si poti cara una alta cu ea.
        Numai bine.

        ps:Am doua A140 la vanzare pe bursa daca vrei sa le vezi.
        Mercedes-Benz E220C 124 automatic '94
        Mercedes-Benz 230C 123 automatic '78
        Mercedes-Benz SL320 129 automatic '96
        Mercedes-Benz E200C 124 automatic '95

        Comment


        • #5
          poze o sa pun deseara, cutia este manuala

          C180 mi se pare prea mare pentru un incepator, intradevar arata extrem de bine da, de caii putere nu o sa am nevoie din moment ce o sa merg cu 50 km\h 95% din timp si faptul ca il iau de la o cunostinta si nu de la cineva din targ ma calmeaza putin in momentele stresante de genu. mersi foarte mult pentru sugestie
          Last edited by randrei321; 09-25-2012, 17:02 PM.

          Comment


          • #6
            Originally posted by GoguL View Post
            ps:Am doua A140 la vanzare pe bursa daca vrei sa le vezi.
            Si sunt foarte frumoase amandoua.Dotari multe si pret bun.

            Originally posted by GYUKY View Post
            Parerea mea la acei bani gasesti un C180 din 97-98 inmatriculat, bine intretinut, cu mult mai multe dotari, motor 1.8 benzina, consuma cu 1l mai mult dar ai 122cp sub picior, spatiu mult mai mare ca la A160. Impozit la C180 este 200ron pe an, asigurare 450/an si in rest consumabile cred ca sunt la fel ca pret, poate mai ieftine la C180 fiind un an putin mai vechi.
            Ai mers cu un A-class?E o pozitie mult mai ok decat in C-class.
            C180 consuma 9% in oras?Nu inseamna ca piesele sunt mai ieftine daca masina este mai veche.
            122cp avea cand a iesit pe poarta fabricii.

            P.S. Uite un A160 care l-am vazut in Timisoara si este foarte dotat si ok ca si pret.Pot sa ma deplasez in Timisoara pentru poze mai in detaliu.

            Last edited by mircea600sel; 09-25-2012, 17:06 PM.

            sigpic

            "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

            Comment


            • #7
              @ mircea citisem ca la 1.6 de la A e undeva la 10 consumul, iar la C 11-12. Nu, nu am mers cu A dar mi se pare tare ciudata masina, pozitia la volan tot ...
              @ randrei si eu tot incepator sunt si in 3 luni am facut cateva mii de km si nu am atins-o deloc ) e mai bine sa te obisnuiesti cu ceva mai mare de la inceput.
              http://oi58.tinypic.com/295cvn5.jpg

              Comment


              • #8
                Originally posted by mircea600sel View Post
                Si sunt foarte frumoase amandoua.Dotari multe si pret bun.



                Ai mers cu un A-class?E o pozitie mult mai ok decat in C-class.
                C180 consuma 9% in oras?Nu inseamna ca piesele sunt mai ieftine daca masina este mai veche.
                122cp avea cand a iesit pe poarta fabricii.

                P.S. Uite un A160 care l-am vazut in Timisoara si este foarte dotat si ok ca si pret.Pot sa ma deplasez in Timisoara pentru poze mai in detaliu.

                http://www.clubmercedes.ro/mercedes-...at-t30472.html
                mersi foarte mult ca te implici, chiar apreciez, din pacate deabea am strans 3000€ care il stiu eu ar prinde bine, mai ales ca o sa negociez, poate il scot cu 50-100€ mai ieftin si imi ajung si de inmatriculare pe numele meu, impozit si alea
                singurul lucru care ma sperie sunt kilometrii 220.000 pare prea mult totusi am inteles de la un prieten mecanic ca inca merge bine, o sa ma interesez mai bine in legatura cu ce model ii, avantgarde etc etc.

                totusi considerati acesti km acceptabili?

                Comment


                • #9
                  Originally posted by randrei321 View Post
                  mersi foarte mult ca te implici, chiar apreciez, din pacate deabea am strans 3000€ care il stiu eu ar prinde bine, mai ales ca o sa negociez, poate il scot cu 50-100€ mai ieftin si imi ajung si de inmatriculare pe numele meu, impozit si alea
                  singurul lucru care ma sperie sunt kilometrii 220.000 pare prea mult totusi am inteles de la un prieten mecanic ca inca merge bine, o sa ma interesez mai bine in legatura cu ce model ii, avantgarde etc etc.

                  totusi considerati acesti km acceptabili?
                  Stiu masina din linkul postat si iti pot spune ca se mai poate negocia(nu stiu cat).Masina merge si arata foarte foarte bine.Kilometri nu sunt multi deloc.

                  Originally posted by GYUKY View Post
                  @ mircea citisem ca la 1.6 de la A e undeva la 10 consumul, iar la C 11-12. Nu, nu am mers cu A dar mi se pare tare ciudata masina, pozitia la volan tot ...
                  @ randrei si eu tot incepator sunt si in 3 luni am facut cateva mii de km si nu am atins-o deloc ) e mai bine sa te obisnuiesti cu ceva mai mare de la inceput.
                  Tu ai cititi ca A-clasele consuma 10%.Eu merg de 3 luni cu un A160 si iti spun 100% ca nu consuma atat.Nu am motiv sa mint.
                  Eu am dat 2200(fara taxa) pe al meu.100 euro Rar-ul,380 euro taxa,250 lei asigurarea/6 luni,250 lei numerele rosii si vreo 150lei numerele definitive.
                  Dupa 3 luni de zile pot spune cu mana pe suflet ca este o alegere foarte foarte bune.Pozitia la volan si cutia semi-automata fac TOTI BANII.


                  Colegul LaurLaur iti poate spune mult mai multe despre Aclasse.



                  sigpic

                  "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                  Comment


                  • #10
                    Salutare!
                    Mai toate au fost spuse de tine Mircea, nu-mi ramane decat sa aprob.
                    @randrei321
                    Daca masina a fost intretinuta corespunzator nu ai de ce sa te temi de 220000 km.
                    Observ ca unii colegi au pus deja eticheta de "mare gurmanda" pe capota micutei gargarite.
                    Dragi colegi tin sa va contrazic. Consumul de 10% in oras va fi real poate doar in cazul in care se merge bara la bara, cu a-ntaia si cu a doua sau pe timp de iarna .
                    Din experienta personala iti pot spune ca un consum de 7-8% in oras si 6-6,5% in afara este foarte foarte real.
                    Si ca tot am adus vorba de iarna...nu mi-as dori sa conduc o alta masina iarna.
                    Toate cele bune!
                    Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                    Comment


                    • #11
                      Cred totusi ca exagerati cu 7,8 in oras cand cartea zice 10,2...ce-i drept n-am condus, nu stiu.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Srg93 View Post
                        Cred totusi ca exagerati cu 7,8 in oras cand cartea zice 10,2...ce-i drept n-am condus, nu stiu.
                        Asa ti-as trimite A-classele meu la Bacau sa mergi o saptamana cu el sa vezi ca am dreptate.Nici eu nu am crezut.

                        sigpic

                        "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                        Comment


                        • #13
                          consum 7 - 8 in oras ; 6.5 in exterior.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Srg93 View Post
                            Cred totusi ca exagerati cu 7,8 in oras cand cartea zice 10,2...ce-i drept n-am condus, nu stiu.
                            Nu exageram deloc. Nu stiu in ce carte ai gasit tu 10,2% , arunca o privire in fotografia atasata si convinge-te singur.
                            Attached Files
                            Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                            Comment


                            • #15
                              Da, LaurLaur si mai e un coleg, flavyus1987, sunt cei mai priceputi/activi in W168 aici, pe forum. Asa ca urmeaza-le sfaturile.
                              Ca impresie subiectiva, m-am urcat si eu intr-unul, motorizare 180cdi, parca. Pozitia la volan e ciudata, gen Logan, cel putin asta a fost prima impresie. Insa vizibilitatea e foarte buna, spatiu la volan arhisuficient (1.91m, 0,11 tone). Directia total diferita de W210 (termenul de comparat), parca mai greoaie si mai jucausa, in acelasi timp (pare oximoron, insa asta a fost impresia).
                              https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF